دیدار معاون رییس رادیو بین‌المللی چین با مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

2018-04-13 16:37:57

13 آوریل (24 فروردین) آقای هو بانگ شنگ معاون رییس رادیو بین‌المللی چین در  مرکز رادیو بین‌المللی چین با سید ضیا هاشمی مدیرعامل ایرنا دیدار و گفت‌وگو کرد.

دیدار معاون رییس رادیو بین‌المللی چین با مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

در این ملاقات، هو بانگ‎شنگ ضمن استقبال از سید ضیاء هاشمی گفت: ایران نه تنها یک کشور بزرگ در منطقه و قاره آسیا است، بلکه نقشی مهم نیز در منطقه غرب آسیا ایفا می‎کند. پیشنهاد "یک کمربند یک جاده" که از سوی آقای شی جین‎پینگ، رییس جمهوری خلق چین مطرح شده، مورد استقبال ایران قرار گرفته ‌است. در ایران سیاست‎هایی دنبال می‎شود که با "یک کمربند یک جاده"  ارتباط دارد. مطرح شدن پیشنهاد "یک کمربند یک جاده" برای همکاری‌ بین رسانه‌های ما شرایط مناسبی را ایجاد کرده ‌است. رادیو بین‌المللی چین به عنوان یگانه رسانه چینی دارای بخش فارسی، در زمینه تقویت مبادلات فرهنگی بین چین و ایران  نقش و مسوولیتی جایگزین‎ناپذیر دارد. او پیشنهاد کرد: بیش از پیش توافق‌نامه‎های همکاری که سال 2008 میلادی از سوی دو طرف به امضا رسیده را تکمیل کنیم و همکاری بین دو طرف را به بسترهای مختلف مثل روزنامه، پایگاه اینترنتی و تلویزیون گسترش بدهیم تا به جای طرف سوم،  یک راه برای تبادل مستقیم خبری ایجاد شود. دو طرف باید با تقویت همکاری، نظام رسانه‌ای را که از سوی آمریکا رهبر می‎شود را در هم بشکنند.

دیدار معاون رییس رادیو بین‌المللی چین با مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

هاشمی نیز ضمن تشکر از دعوت رادیو بین‌المللی چین از وی برای شرکت در نشست سران رسانه‎های آسیا اظهار داشت: دیدار وی از چین فصلی جدید در تبادلات رسانه‌ای را گشوده است. در مورد پیشنهاد "یک کمربند یک جاده"، وی گفت: پیشنهاد "یک کمربند یک جاده" برای جهان به ویژه قاره آسیا فرصتی برای توسعه فراهم آورده است و از نظر تاریخی نیز حائز معنی و ارزش است. وی افزود: با وجود اوضاع پیچیده‎ی عصر کنونی ، چین در توسعه و برقراری صلح در جهان نقش خود را به خوبی ایفا کرده است و از طریق همکاری در چهارچوب "یک کمربند یک جاده" موجب توسعه و پیشرفت بشریت  شده است. وی همچنین گفت: با توجه به توسعه ایران در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و تاثیر این کشور در منطقه، ایران می‎تواند در اجرای پیشنهاد "یک کمربند یک جاده" نقشی مثبت ایفا کند. در دیدار سال 2016  آقای شی جین پینگ از ایران ، رهبران دو طرف روابط چین و ایران را به سطح روابط مشارکتی همکاری راهبردی ارتقا بخشیدند که این اقدام موجب توسعه روابط دو کشور شده است. وی در ادامه افزود، پس از دیدار از چین، تصمیم گرفته است  نیروهای ایرنا در پکن را تقویت کند تا این خبرگزاری بتواند گزارش‌های مربوط به چین را پیوسته افزایش دهد. او همچنین با اشاره به تمایل خود برای راه‎اندازی بخش چینی ایرنا، ابراز امیدواری کرد که در این زمینه مورد پشتیبانی رادیو ‌بین‌المللی چین  قرار بگیرد.

دیدار معاون رییس رادیو بین‌المللی چین با مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

سید ضیاء هاشمی، مدیر عامل خبرگزاری ایرنا که بنا به دعوت رادیو‌ بین‌المللی چین برای شرکت در نشست سران رسانه‌های آسیا به چین سفر کرده بود، در دیدار از رادیو‌ بین‌المللی چین، از بخش فارسی این رادیو نیز بازدید کرد و با کارمندان این بخش در مورد زمینه فعالیت‎های‎شان به گفت‎وگو و تبادل نظر پرداخت.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی