شایعه پراکنی از شیوع کروناویروس خطرناکتر است

2020-03-05 16:50:02 CRI

شایعه پراکنی از شیوع کروناویروس خطرناکتر است

اکنون کروناویروس 2019 در سراسر جهان شیوع یافته و دشمن مشترک کل بشر محسوب می شود، اما در حالیکه کشورهایی از جمله چین و ایران با تمام نیرو با این بیماری مبارزه می کنند، برخی سیاستبازان و رسانه های غربی و رسانه های اجتماعی بد نیت با استفاده از ویروس به عنوان سلاح، دور جدیدی از جوسازی و سیاهنمایی علیه چین و ایران به راه انداخته اند و قصد دارند در دوستی چین و ایران سنگ اندازی کنند.

سازمان صدا و سیما روز چهارشنبه در اینستاگرام خبری منتشر کرد با عنوان: «بی بی سی از فرودگاه بین المللی قم رونمایی کرد» و گفت در ادامه دروغ پراکنیهای کرونایی رسانه های انگلیسی علیه ایران، این بار کارشناس این شبکه مدعی شد که دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران پروازهای مستقیم از چین به قم بوده است؛ بی بی سی گزارش داد بیش از 50 مسافر چینی به طور مستقیم به قم پرواز کرده اند.

دروغ بودن و بی مغزی این ادعا کاملاً واضح و آشکار است. نخست اینکه پرواز مستقیم بین ایران و چین بیش از یک ماه است که متوقف شده و دوم اینکه استان قم اصلا فرودگاه ندارد، چه برسد به فرودگاه بین المللی؟ سوم اینکه ایران هنوز نتوانسته است مسیر انتقال کروناویروس را مشخص کند، حال بی بی سی با چه دلیلی مطمئن است که این ویروس از طریق چینیها به ایران منتقل شده است؟

در روزهای اخیر یک بریده ویدیویی نیز از یک شبکه تلویزیونی تایوان درباره شیوع کروناویروس در رسانه های اجتماعی ایران پخش شده که مضمون آن این است که مجریان برنامه وضعیت شیوع کروناویروس را در سراسر جهان تشریح می کنند و می گویند پیشگیری و مهار این ویروس در ایران فوق العاده مهم است ، چرا که جایگاه جغرافیایی ایران بسیار مهم است. اما برخی با مقاصد نامعلوم برای این بریده ویدئویی زیرنویس فارسی با محتوایی کاملاً ساختگی گذاشته اند. طبق این زیرنویسها گویا مجریان می گویند که ایران به بزرگترین صادرکننده کروناویروس تبدیل شده و باید پروازها به ایران بی درنگ متوقف شود. همچنین در زیرنویس ویدئو شوخیها و کنایه هایی درباره اقدامات پیشگیرانه و درمانی برای این بیماری در ایران نوشته شده است. متأسفانه بسیاری از کاربران ایرانی از این حرفها عصبانی شده و به دام این رسانه های شخصی بدنیت افتاده اند.

طی دو روز اخیر در توییتر ویدیو کوتاهی از موارد مشکوک به ابتلا به کروناویروس در میان ایرانیان دیده می شود که باعث اضطراب و نگرانی مردم شده است. در یکی از این ویدیوها، مردم ناگهان در خیابان و مقابل فروشگاه روی زمین می افتند و چند عابر با دیدن آنها دورشان جمع می شوند. یک کودک ناگهان بیهوش می شود و روی زمین دراز می کشد. برخی رسانه های اجتماعی حتی گفته اند وزیر بهداشت ایران از آلودگی 60 هزار نفر به کروناویروس در ایران خبر داده است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی