روحانی در نامه ای به تعدادی از سران کشورهای جهان تحریمهای آمریکا را مانع مقابله ایران با کرونا اعلام و محکوم کرد

2020-03-15 17:52:04

 رئیس جمهور ایران در نامه ای به تعدادی از رهبران جهان با اشاره به ضرورت تلاش و مشارکت همگانی برای مقابله با شیوع بیماری کرونا و بیان سیاستها و برنامه های جمهوری اسلامی ایران در این راستا، بر لزوم شکستن و رفع تحریمهای ظالمانه آمریکا علیه ملت ها با توجه به شرایط کنونی جهانی و تدوین پروتکلهای مشترک بهداشتی میان همسایگان تاکید و اظهار کرد: مدیریت این بحران عظیم و خطرناک برای هیچ کشوری به تنهایی میسر نیست چه رسد به اینکه آن کشور در دسترسی به بازارهای مالی بین المللی و تأمین کالاهای مورد نیاز خود با مشکلات فراوان مواجه باشد. 

حسن روحانی روز جمعه با ارسال نامه ای به سران تعدادی از کشورها با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تبدیل آن به همه گیری جهانی، گفت: این ویروس مرز نمی شناسد و قربانیان خود را بدون ملاحظات سیاسی، اعتقادی، قومی و نژادی انتخاب می کند. 

رئیس جمهور ایران خاطر نشان کرد: مقابله با این ویروس مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه ای و بین المللی از یکسو و اتخاذ تدابیر سخت، تأمین نیازمندیهای اساسی مردم، حمایت مالی از اقشار آسیب دیده از تعلیق کسب و کارهای اقتصادی، هزینه های هنگفت بهداشتی و درمانی و... از سوی دیگر است؛ اجرای این تدابیر مستلزم برخورداری از یک بنیه و توان قوی اقتصادی و تأمین ده‌ها میلیاردها دلار بودجه است.دکتر روحانی در این نامه، به سران کشورهای مخاطب متذکر شده که در این شرایط، جمهوری اسلامی ایران- برخلاف سایر کشورهای درگیر- با موانع و محدودیتهای جدی مواجه است که ناشی از تحمل دو سال تحریمهای گسترده غیرقانونی، سیاست فشار حداکثری و کارشکنیهای سیستماتیک دولت آمریکا می باشد. رژیم ایالات متحده طی سال‌های اخیر، بیش از 100 اقدام تحریمی علیه ملت و دولت ایران اعمال کرده و در حدود 1200 شخص و موجودیت ایرانی را به فهرستهای تحریمی خود افزوده است. 

رئیس جمهور ایران با اشاره به اینکه این تحریمها ظرف کمتر از دو سال گذشته در حدود 200 میلیارد دلار به اقتصاد ایران خسارت مستقیم وارده آورده است، افزود: اکثر اتباع و شرکتهای خارجی، حتی اتباع و شرکتهای دولتهای باقی مانده در برجام عملاً از این تحریمها پیروی کرده اند، ‌حال این که اقدامات در مغایرت آشکار با اصول انسانی، مقررات بین المللی از جمله برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و قطعنامه 2231 شورای امنیت می باشند. 

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت آمریکا حتی در اوج این بحران فراگیر همچنان از فشارهای غیرقانونی و کارشکنی برای مانع تراشی در برابر تلاشهای ایران دست برنداشته است، گفت: وزیر خارجه آن کشور در کمال وقاحت از سایر کشورها خواسته است تا ارسال کمکهای بشردوستانه به ایران را منوط به تحقق خواسته های نامعقول و ضدبشری آمریکا نمایند. 

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی