دانشجوی افغانستانی در چین: برای کمک به کنترل کرونا آماده هستم

2020-03-21 19:59:15

شفیفه حیدری دانشجوی افغانستانی است که اکنون در دانشگاه "شیا من" چین درس می خواند، او با دوستان افغانستانی خود در چین، با تاسیس صفحه ویژه در شبکه اجتماعی، یافته‎های علمی و تجربیات موثر چین برای مبارزه با کروناویروس را به مردم کشور خود معرفی می کند. وی با مشارکت در امور ترجمه "گروه کمکرسانی چین و ایران برای مبارزه با کرونا"، به معرفی تجربیات چین و یافته‎های علمی برای جلوگیری از کرونا به مردم ایران نیز پرداخته است.

تاکنون، بیش از 20 مورد ابتلا به ویروس کرونای جدید در افغانستان شناسایی شده و بسیاری از مردم این کشور که در ایران زندگی می‎کنند نیز در پی شروع بیماری در آن کشور در تلاش برای بازگشت به افغانستان هستند. شفیفه می‎گوید که او به همراه چند تن از دوستان هموطن خود در چین، با ایجاد یک صفحه ویژه در شبکه‎های اجتماعی، اطلاعات لازم برای جلوگیری از کرونا را در اختیار هموطنان خود قرار می‎دهد.

وی گفت: به غیر از ترجمه دستورالعمل‎های جلوگیری از بیماری، ما ویدیوهایی ساده را نیز برای پخش آماده می‎کنیم.

در حال حاضر، راهنمای جلوگیری و کنترل کرونا برای افغان‎ها در حال ترجمه و انتشار است. شفیقه می‎گوید همکاری با " گروه کمکرسانی چین و ایران برای مبارزه با کرونا" او را با اهمیت رویارویی مشترک کشورهای جهان با این بیماری آشنا کرده است.

« من بر این باورم که مهم نیست شما از کجا آمده یا چه کاری می کنید، هدف اصلی ما کمک به یکدیگر است و برای دسترسی به این مقصد در تلاش هستیم.»

شفیفه از طریق ویچت با گروه کمکرسانی چین و ایران برای مبارزه با کرونا آشنا شد و به عنوان داوطلبان با این گروه همکاری می‎کند. وی که در دوران لیسانس در دانشکده زبان چینی دانشگاه کابل درس خوانده است، بر این باور است که باید سهم خود برای کمک به کنترل و جلوگیری از کرونا بپردازد. او از 24 فوریه و پس از عضویت در گروه به سرعت کار ترجمه را آغاز کرد. وی افزود:

فقط می خواهم در حد امکان به دیگران کمک کنم. به خاطر آشنایی با زبان در این گروه عضو شدم.

در تعطیلات زمستانی امسال، شفیفه با دعوت دوستان خود به استان شان شی مسافرت کرد و قرار بود بعد از عید بهار به شیا من برگردد اما به خاطر شیوع ویروس، وی هنوز در استان شان شی است. او هر گاه با خانواده خود تماس می‎گیرد، ضمن قدردانی از اقدامات قوی و موثر چین برای جلوگیری از کرونا، تلاش می‎کند نگرانی‎های آنان را حل کرد.


امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی