تحریم آمریکا علیه ایران ضمن تلاش ایران برای مهار شیوع کرونا

2020-04-11 19:21:25

ایران هم اکنون در دل طوفان کرونا قرار دارد. با وجود برخوردار بودن از بهترین منابع پزشکی در منطقه خاورمیانه، تعداد موارد ابتلا همچنان در حال افزایش و میزان مرگ و میر نیز از بسیاری از کشورها بیشتر است. در شرایطی که ایران در تلاش برای مهار شیوع کروناست، تحریم‎‏های آمریکا در مسیر عکس آن پیش می‎رود.

از سال 2018 میلادی و با خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‎های این کشور، نظام بهداشت و درمان در ایران مختل شده است. در حدود یک سوم مواد خام مورد نیاز برای تولید دارو در ایران و 70 درصد تجهیزات پزشکی از طریق واردات تأمین می‎شود. در سال 2016 و با گذشت یک سال از امضای برجام، میزان صادرات دارو و تجهیزات پزشکی اتحادیه اروپا به ایران به 920 میلیون یورو رسید اما در سال 2018 این میزان به 790 میلیون یورو کاهش پیدا کرد. این ممنوعیت‎ها به معنی سردرگرمی و درماندگی بسیاری از بیماران در ایران است.

علی باقرخانی رئیس شورای عالی حقوق بشر قوه قضاییه ایران گفت: کشورهایی که دست به اعمال تحریم‎های دارویی زده‎اند باید نه تنها به عنوان ناقض حقوق بشر بلکه به عنوان قاتلان حرفه‎ای انسان‎ها شناخته شوند.

یارمحمدی یک شهروند ایرانی گفت: داروهای سرطان و انسولینم را سه روز است که دارم می‎گردم ولی پیدا نکردم.

همزمان با شیوع کرونا و در شرایطی که ایران حتی قبل از آن نیز با کمبود داروهای مهم روبه‎رو بود، دولت ترامپ نه تنها از برداشتن تحریم‎ها خودداری کرد بلکه اقدامات تحریمی تازه‎ای را نیز در پیش گرفت.

استیون منوچین وزیر خزانه‎داری آمریکا گفت که رئیس جمهور به طور کاملاً واضح گفته‎اند که ما تحریم‎های اقتصادی را همچنان ادامه خواهیم داد.

17 مارس، وزارت خزانه‎داری آمریکا 9 فرد و شرکت را به خاطر به خاطر «انتقال مبالغ قابل توجه» در راستای خرید و فروش محصولات پتروشیمی از ایران در فهرست سیاه تحریم‎های خود قرار داد.

سیاست «فشار حداکثری» ترامپ به شکلی مؤثر مجاری صادرات نفت و گاز ایران را مسدود و اقتصاد این کشور را فلج کرده است. کمبود کیت‎های تشخیص به واسطه تحریم نیز باعث وخیم‎تر شدن وضعیت شیوع کرونا در ایران شده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: دولت آمریکا با کینه‎توزی دست از اقدام غیرقانونی خود برای تنبیه جمعی مردم ایران بر نمی‎دارد تا جایی که خرید دارو و تجهیزات پزشکی را تقریباً برای ما غیر ممکن کرده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا ادعا کرده است «راه کمک‎های انسان‎دوستانه به ایران کاملاً باز است» اما به خاطر قرار نگرفتن در معرض تحریم‎های ثانویه آمریکا، بسیاری از بانک‎ها و شرکت‎ها تمایلی به فروش کالاهای انسان‎دوستانه به ایران ندارند. این ادعا که ایران می‎تواند دارو بخرد در شرایطی که آمریکا راه‎های تجارت این کشور با استفاده از دلار را مسدود کرده است مانند آن است که بدون دادن پول به یک فقیر به او بگویید هر چیزی که می‎خواهد بخرد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی