اقدامات آمریکا به تلاشهای جامعه جهانی برای مقابله با کرونا کمک نمی کند

2020-04-24 21:04:39

نماینده ارشد امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا چندی پیش گفت اقدامات آمریکا به تلاشهای جامعه جهانی برای مقابله با کرونا کمک نمی کند.

جوسپ بورل روز چهارشنبه در کنفرانس خبری در بروکسل از مخالفت آمریکا با درخواست ایران از صندوق بین المللی پول برای اعطای تسهیلات مالی درمبارزه با ویروس کرونا عمیقا ابراز تاسف کرد.

وی با بیان اینکه «آمریکاییها اصرار دارند تحریمها در این زمینه تاثیری ندارد» افزود: مشکل این است که ایران منابع لازم برای خرید کالاهای مورد نیاز در مبارزه با ویروس کرونا را در اختیار ندارد.

بورل تصریح کرد که اتحادیه اروپا از کاهش تحریمها علیه ایران و درخواست این کشور از صندوق بین المللی پول برای دریافت کمک مالی درمبارزه با کرونا حمایت میکند، این در خواست بنا به دلایل بشردوستانه باید پذیرفته میشد.

رییس بانک مرکزی ایران ششم مارس اعلام کرد که برای مقابله با ویروس کرونا طی نامه ای به رییس صندوق بین المللی پول خواستار استفاده از حق ایران برای بهره مندی از ۵ میلیارد دلار تسهیلات سریع از آن صندوق شده است، اما با مخالفت قطعی آمریکا تا کنون درخواست ایران پذیرفته نشده است.

از سوی دیگر به گزارش رسانه های روسیه، کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا چهارشنبه پیشنویس طرح روسیه درباره لغو تحریمها و مقابله مشترک با ویروس کرونا را رد کردند.

رسانه های روسیه طی تفسیری گفتند: «آدم خیِّر برای لقمه گذاشتن در دهان کسی، گردنش را با چنگال نمی گیرند.»

روسیه در پیشنویس طرح خود از کشورهای پیشرفته خواسته بود که تحریم علیه کشورهای تحریم شده را کاهش دهند تا به آنها در مقابله با ویروس کرونا کمک شود. آسوشیتدپرس به نقل از منبع دیپلماتیک گزارش داد، گرچه رایگیری بدون امضاء صورت گرفت، اما پیشنویس طرح روسیه مورد حمایت اتحادیه اروپا، انگلستان، آمریکا، کانادا و کره جنوبی قرار نگرفت.

هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل پس از مطلع شدن از ناکامی طرح گفت: «کشورهای مخالف این طرح به خوبی می دانند که تعهداتشان مبنی بر همبستگی و کمکرسانی به کشورهای محروم در مبارزه با کرونا بیش از شیوه تبلیغاتی نیست.»در حالیکه شیوع کروناویروس 2019 همچنان در جهان ادامه دارد، وضعیت کشورهایی تحت تحریم آمریکا مانند ایران و ونزوئلا نگران کننده است. گرچه مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا چندی قبل گفت شرکتها و اشخاص امدادرسان به ایران و ونزوئلا در فهرست تحریمهای آمریکا نیستند، مسأله این است که به قول آقای بورل «هیچ کسی حرفهایش را باور نمی کند.»

سیاستبازان آمریکا مدعی شده بودند که این کشور مایل به کمک انساندوستانه و حتی انتقال دستگاههای تنفسی با کشتی به ایران هستند. اما از دید ایران این حرفهای ریاکارانه فقط افکار انسان را آشفته و مسموم می کند، بهترین راه امدادرسانی انساندوستانه رفع تحریمهای مالی علیه ایران و اجازه دادن به ایران به خرید لوازم پزشکی است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی