کابل: ایران و افغانستان در مورد مهاجران کشته شده افغان تحقیق می‌کنند

2020-05-06 20:35:33

 وزارت امورخارجه افغانستان اعلام کرد: تهران و کابل در مورد تشکیل هیأت مشترک تحقیق در باره کشته شدن مهاجران افغان در رودخانه «هریرود» توافق کردند.

وزارت امورخارجه افغانستان صبح چهارشنبه در بیانیه‌ای افزود: در خصوص این موضوع «محمدهارون چخانسوری»، معاون سیاسی این وزارتخانه با سفیر ایران در کابل و سفیر افغانستان در تهران با مسئولان ایرانی در تماس هستند.

وزارت امورخارجه افغانستان تصریح کرد که خواست کابل از تهران تحقیق مشترک و سریع در این باره و اتخاذ تصمیم لازم پس از یافته‌های نتایج بررسی‌ها است.

در این بیانیه آمده است: وزارت امورخارجه ایران روز گذشته در تماس تلفنی با سفیر افغانستان در تهران آمادگی خود را برای انجام تحقیق مشترک اعلام و اظهار کرده که امروز جزئیات فنی این تحقیق را به صورت رسمی به سفارت افغانستان در تهران اعلام خواهد کرد.

وزارت امورخارجه افغانستان با استقبال از این اقدام ایران گفته است که منتظر دریافت یادداشت رسمی است تا در چارچوب آن تحقیق مشترک آغاز شود.

چند روز پیش رسانه‌های افغانستان به نقل از چند مهاجر نجات یافته از رودخانه هریرود در مرز ایران و افغانستان گزارش کردند که حدود ۵۷ مهاجر پس از ورود غیرقانونی به خاک ایران توسط مرزبانان ایرانی بازداشت و سپس مجبور به پرتاب خود به رودخانه شده‌اند.

این افراد مدعی شده بودند که ۲۳ تن از آنها در رودخانه جان باخته‌اند اما وزارت امورخارجه ایران این ادعای مهاجران افغان را رد کرده و افزوده است که هیچ مهاجر افغان در مرز ایران بازداشت و مجبور به پرتاب خود به رودخانه نشده است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی