صفحه کنونی:صفحه اصلی > 波斯语专题 > متن

سفر به چوان جوئو: قصد عروسک

2017-09-02 20:12:18

سفر به چوان جوئو: قصد عروسک

شهر جین جیانگ بیش از ۱۰۰ سال پیش در میان سلسله های مینگ و چینگ ساخته شد و مردم شمال چین از سلسله جین به این منطقه مهاجرت کردند و شهر خود را با نام جین جیانگ در کنار رودخانه ساختند.

اپرای عروسک های دستکشی، گونه‌ای اپرای سنتی بومی شهر "چوان جوئو"  استان "فوجیان" چین است که با آواز و حرکت عروسک‌های دستنکشی اجرا می شود. این سبک هنر باارزش و استثنایی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس سازمان ملل قرار گرفته است. رادیو بین المللی چین برای آشنا کردن مخاطبان با این نوع هنر سنتی شهر چوان جو راهی مرکز اپرای بخش "جین جیانگ" شهر چوان جوئو شد و با استادان اپرای عروسک های دستکشی گفت و گو کرد. خبرنگاران به محض ورود به محل دایمی مرکز اپرای بخش جین جیانگ، شهر چوان جوئو، با یک دنیای کاملا متفاوت و استثنایی رو به رو شدند. دنیایی که نوای ساز با صدای اساتید اپرا که سرگرم آموزش بودند و آواز خوانندگان ترکیب شده بود.

بانو "یان سای ژونگ" یکی از اساتید اپرای عروسک های دستکشی شهر چوان جوئو است که د روز مصاحبه، در مرکز اپرای بخش جین جیانگ شهر چوان جوئو حضور داشت. حرکت دست و صدای او هنگام خواندن به قدری ماهرانه و تخصصی بود که بدون دیدن چهره ‌اش نمی توانستید حدس بزنید که او 70 سال دارد. بانو یان، که  لقب وارث میراث فرهنگی ناملموس چین را دارد، در انتقال و تکمیل این نوع هنر بومی، به ویژه در طراحی عروسک‌های نقش‌ زن و حرکت آستین بلند عروسک‌ها، سهم زیادی ادا کرده است. بانو "تسا می نا" هم اگرچه بسیار جوان است، اما او هم لقب وارث میراث فرهنگی ناملموس استان فو جیان را دریافت کرده است.

سفر به چوان جوئو: قصد عروسک

استاد او آقای "لی بو فنگ" از اساتید بنام اپرای عروسک های دستکشی چین است. بانو تسای می نا، نقش مرد جوان و زن در سنین مختلف را بازی می کند و بارها با گروه خود برای انجام نمایش به کشورهای اروپایی، آفریقایی و جنوب شرق آسیا سفر کرده است. دست هنرمندان از داخل عروسک ها، عروسک‌های مورد استفاده در اجرای این نوع اپرا را کنترل کرده و قسمت های مختلف عروسک را با حرکت دست به جهت های گوناگون حرکت می دهند. سن متوسط گروه عروسک گردان های اپرای عروسک های دستکشی این مرکز، 20 سال است. هنگامی که گروه خبری از آن ها فیلمبرداری می کردند، این هنرجویان چنان با دقت و علاقه به توضیحات استادشان گوش می کردند که اصلا توجهشان به کار گروه فیلمبرداری جلب نشد. هر دو بانوی استاد می گویند: اپرای عروسک های دستکشی شهر چوان جوئو براساس زمان پیش می رود و نوآوری‌ها و تغییرات زیادی در آن انجام شده و هنری نیست که محدود مانده باشد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی