صفحه کنونی:صفحه اصلی > 波斯语专题 > متن

گل های کارگاه چوان جوئو

2017-09-06 12:54:00

هنر گلدوزی شهر "چوان جوئو" در گذشته،  گلدوزی "زی تونگ" نام داشت و امروز مردم این نوع گلدوزی را گلدوزی "جین زانگ" می نامند.  در این نوع گلدوزی از نخ "زانگ" استفاده می شود که در مقایسه با نخ های گلدوزی دیگر ضخیم تر است. 

گل های کارگاه چوان جوئو

بانو "لین شیو چین" که در شهر "چوان جوئو" به دنیا آمده است از کودکی همراه خواهر بزرگ تر خود، گلدوزی را آموخت. حالا بیش از 30 سال است که او در این زمینه کار می کند. این هنر از پدر بزرگش به او منتقل شده است. او از نسل سوم وارثان این هنر است. دختر او نیز در حال یادگیری هنر گلدوزیست.  

گل های کارگاه چوان جوئو

بانو لین شیو چین در شهر چوان جوئو یک کارگاه گلدوزی راه اندازی کرده است. زمانی که ما برای تهیه گزارش به این کارگاه رفتیم، 4 زن مشغول گلدوزی بودند. آن ها در هنگام گلدوزی به برنامه های رادیویی گوش می دادند و اغلب فرکانس رادیو را تغییر می دادند. بانو لین می گوید: آثار گلدوزی ما خیلی خوب فروخته می شود و خریداران از سنگاپور، تایلند و ژاپن برای سفارش به شهر ما می آیند.  سفارش های فعلی بیشتر از منطقه تایوان است. قیمت کار گلدوزی دستی گران تر است و گلدوزی ماشینی ارزان تر فروخته می شود. حالا برخی از کارهای ما با استفاده از چرخ گلدوزی انجام می شود و کارهایی که به طور کامل دستی باشد، خیلی کم است. اگر بخواهیم کاری را بدون استفاده از چرخ گلدوزی انجام دهیم، تکمیل آن یک ماه طول می کشد. ولی در عوض کیفیت آن بر همه مشخص خواهد بود.  

گل های کارگاه چوان جوئو

او تاکید می کند: "ویژگی گلدوزی "جین زانگ"،  برجسته دوزی است. قطر برخی از کارهای گلدوزی به بیش از 20 سانتی متر می رسد. این ویژگی در گلدوزی های مناطق دیگر دیده نمی شود. به این ترتیب، گلدوزی ما، هنر تجسمی است."  

از دیگر تفاوت های هنر گلدوزی چوان جوئو، کاربرد آن در فعالیت های مذهبی است. بیشتر زینت های معابد بودایی از آثار گلدوزی جین زانگ استفاده می کنند. 

بانو لین شیو چین، توضیح می دهد: "در روزهای معمولی، حدود 10 نفر در کارگاه ما کار می کنند. امروز که روز ولنتاین چینی است، چند نفر مرخصی گرفته اند."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی