صفحه کنونی:صفحه اصلی > 波斯语汽车频道 > متن

من و خودرویی از دودمان سونگ / ردپای دودمان پادشاهی سونگ در چین امروز

2018-06-24 15:01:40

من ماهیار هستم و از ایران آمده‎ام. به خاطر علاقه‎ای که به تاریخ و فرهنگ چین داشتم از 2 سال و نیم پیش به این کشور آمدم و در شهر پکن مشغول به کار و زندگی هستم. با وجود آنکه 2 سال و نیم از زندگی من در چین می‎گذرد هر روز در این سرزمین با داستان‎ها و افراد جالبی آشنا می‎شوم که دوست دارم بیشتر راجع به آن‎ها یاد بگیرم و بدانم. چین با قدمت چند هزار ساله‎اش پر از است از داستان‎های جالب و شنیدنی.

همان‎طور که گفتم قدمت تاریخ و تمدن چین به چند هزار سال پیش برمی‎گردد و در طول تاریخ این سرزمین ده‌ها دودمان بر آن حکومت کرده‎اند که هر یک تاریخ و فرهنگ ویژه خود را دارد. آشنایی با تاریخ دودمان‎های پادشاهی چین نیز یکی از موضوعات مورد علاقه من است.

من و خودرویی از دودمان سونگ / ردپای دودمان پادشاهی سونگ در چین امروز

چند وقت پیش خیلی اتفاقی یکی از مدل خودرو‎های جدید ساخت چین را دیدم که در عین حال باعث شد با داستان دودمان سونگ چین آشنا شوم. این خودرو، مدل سونگ -MAX ساخت شرکت بی وای دی است که نام با الهام از دودمان سونگ انتخاب شده. شرکت خودروسازی بی وای دی تا کنون چهار سری از خودروهای تولید خود را با الهام از چهار دودمان پادشاهی چین باستان به ترتیب چین، تانگ، سونگ و یوان نامگذاری کرده است. اما علت انتخاب نام دودمان‎های پادشاهی برای مدل‎های مختلف خودروهای ساخت این شرکت هم داستان جالبی دارد.

من و خودرویی از دودمان سونگ / ردپای دودمان پادشاهی سونگ در چین امروز

واژه  جیائوچه ("轿车") در زبان چینی به معنی خودروی سواری (سدان) است. این واژه از دو بخش جیائو (轿) به معنی تخت روان و چه (车) به معنی خودرو تشکیل شده؛ تخت روان یکی از  وسایل نقلیه ویژه در چین باستان بوده که افراد خوش‎اقبال سوار بر آن سفری بسیار راحت را تجربه می‎کردند. از طرف دیگر قدمت شکل‎گیری کاراکتر جیائو (轿) نیز به زمان دودمان سونگ چین برمی‌گردد. به همین خاطر من فکر می‎کنم که نامگذاری این خودرو به نام دودمان سونگ یک معنی ویژه دارد که از تاریخ چین سرچشمه ‎می‎گیرد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی