اپرای تبت

اپرای تبت نوعی هنر مردمی ملیت تبت است ،اپرای تبت پس از ظهورآن در هفتصد سال پیش با زندگی تبتیان به طور فشرده پیوند خورده است ، بسیاری از تبتیان به این اپرا علاقه داشته و آن را بخشی از زندگی خود می دانند .

هنگام اشاره به اپرای تبت قبل از همه باید به راهب معروفی به نام " تانگ دون جه بو" اشاره کرد . آورده اند که در قرن 14م ،" تانگ دون جه بو" می خواست در تبت یک پل آهنی بسازد ، اما با مشکلات مالی و نیروی انسانی مواجه شد. اندیشه ای به خاطرش خطور کرد ، وی هفت دختررا که در آوازخوانی و رقص مهارت داشتند ، گرد آورده و طبق داستان های دین بودا اپرای آواز و رقص را خلق کرد . هفت دختر زیبا برای جمع آوری وجوه ساخت پل اپرا هایی در نقاط مختلف نمایش دادند . این شکل اولیه اپرای تبت است . تبتیان برای گرامیداشت " تانگ دون جه بو" وی را موسس اپرای تبت می دانند . از سوی دیگر اپرای تبت توسط هفت دختر زیبا اجرا می شد و به همین دلیل مردم این اپرا را " آجیلام " بزبان تبتی " زنان آسمانی" می خوانند. .

اپرای تبت

اپرای تبت در ابتدا عمدتا حرکات رقص را شامل می شد . هنرمندان مردمی تدریجا موضوع آوازخوانی و گفتگو را به آن افزودند و اپرای تبت کم کم به نوعی اپرا با ویژگی ملیتی تبدیل شد . " بازار اپرای تبت در این منطقه بسیار خوب است ، علاوه بر هنرمندان سالخورده ، بسیاری جوانان نیز از کودکی این اپرا را آموخته و تماشا می کنند و لذا این هنر قدیمی نسل به نسل حفظ شده استاطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی