لی جن بانگ

لی جن بانگ

"لی جن بانگ" (سال 1916 - سال1997) آهنگساز مشهور موسیقی های فیلم دبیر انجمن موسیقیدانان چین، دبیر انجمن فیلمبرداران چین"، معاون انجمن موسیقی فیلم چین و عضو کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین بود. وی از ملیت "من" مه سال 1916 میلادی در شهر بیجینگ متولد شد. با وضع خوب مالی، از کودکی به فراگیری اپرای پکن پرداخت.

ژانویه سال 1939، وی برای تحصیل به ژاپن رفت .

سال 1943، به کشور بازگشت و به عنوان معلم موسیقی در دبیرستان دخترانه پکن و دبیرستان دختران "هه هوی" به تدریس پرداخت. پس از جنگ مقاومتجویانه چین علیه تجاوز ژاپن، وی یک گروه 50 نفری سمفونی آماتور تاسیس کرد.

"لی یک موسیقی باستانی چین با عنوان "آواز غمگین" به یک آهنگ سازهای بادی و زهی اصلاح کرده و در اختیار گروه های موسیقی سمفونی آماتور گذاشته است . این اثر نیز اولین اثر "لی" محسوب می شود.

ژوئن سال 1949، "لی" وارد گروه موسیقی فیلم چین شد و آهنگسازی برای فیلم را آغاز کرد.

آوریل سال 1955، به کارخانه فیلمسازی "چانگ چون" رفت و از ان به بعد فعالیت وی در آهنگسازی وارد مرحله جدید شد. بیش از 30 سال، وی بیش از یکصد ترانه و آهنگ برای فیلم های گوناگون خلق کرد و آثار وی در داخل چین جوایز زیادی را از آن خود کرد.

سال 1960میلادی، وی با آهنگی که برای فیلم "لیو سن جیه" خلق کرد برترین جایزه موسیقی در دومین جشنواره فیلم "بائی هوا" چین کسب کرد. از آن بعد ، آهنگهای زیاد خلق شده وی جوایزی به دست آورد.

بیشتر آثار "لی" در چین مورد پسند مردم قرار گرفته و زبانزد مردم می باشد. آثار برتر وی: "دونگ چون روی"، "شکفتن گل مالن"، "ترانه عاشقانه ساز لو شنگ"، "پنج دختر گل" ، "جین یو جی"، "جی دا و پدرش"، "لیو سن جیه"، "بهار درختان"، "مهمان از کوه یخ" ، "دختر جین پا"، "نقشه مبارزه با سیلاب"، "شخصیت بزرگ" ، "جی هون چانگ"، "ترانه عاشقانه دره خلوت" و غیره

《"چرا گل به این سرخی می شکفد" 》اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی