فارسی

«وانگ یی» موضع جدی چین درباره موضوع دریای جنوبی چین را تشریح کرد

CMG2022-08-06 16:40:16
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

«وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین جمعه 5 آگوست (14 مرداد) در پنوم پن پایتخت کامبوج در دوازدهمین نشست وزرای خارجه آسیای شرقی شرکت نمود و موضع چین را تشریح و نگرانی‌های ادعایی ایالات متحده را رد کرد.

وانگ یی گفت که موضع و پیشنهاد چین در مورد موضوع دریای چین جنوبی دارای مبنای تاریخی و قانونی کافی است. چین هرگز مبنای ادعاهای خود را تغییر نداده و قلمروی ادعاهای خود را تعدیل نکرده است و ادعاهای بیش از حدی نیز وجود نداشته است.

وی افزود: چین و کشورهای آسه آن اصرار دارند که بر حل و فصل مناسب اختلافات از طریق رایزنی ها و مذاکرات دوجانبه بر اساس اعلامیه رفتار طرفین دریای چین جنوبی پایبند باشند. در سال‌های اخیر، چین با کشورهای آسه‌آن ثبات کلی دریای چین جنوبی را حفظ کرده و یک محیط توسعه پایدار برای توسعه طرفها را فراهم کرده است.

وانگ یی گفت که بزرگترین خطری که در حال حاضر بر صلح و ثبات دریای چین جنوبی تأثیر می گذارد، دقیقاً مداخله نادرست و مداخله مکرر قدرت بزرگ خارج از منطقه است.

وی تصریح کرد: مدت‌هاست که ایالات متحده هیچ اعتراضی به ادعای حاکمیت و حقوق و منافع چین در دریای چین جنوبی نداشته و گفت که هیچ موضعی در قبال موضوع حاکمیت بر جزایر و تپه ‌های دریای چین جنوبی ندارد. اکنون آمریکا به انکار کامل موضع چین می پردازد که از نظر منطق، قانون و بدیهیات غیرقابل دفاع است. به این ترتیب با توجه به نیازهای سیاسی خود می توان سیاست های موجود را به دلخواه تغییر داد، اعتبار یک کشور بزرگ چقدر است؟ چگونه اعتماد دیگران را در آینده جلب کند؟ در سال‌های اخیر، کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی ایالات متحده به طور مکرر در دریا و هوای دریای چین جنوبی ظاهر شده‌اند.

وانگ یی افزود: هم چین و هم کشورهای ساحلی دریای چین جنوبی سوال می کنند که ایالات متحده دقیقاً چه خواهد کرد؟ کشورهای خارج از منطقه باید به وظایف خود پایبند باشند و به تلاش های کشورهای منطقه برای حفظ صلح و ثبات در دریای چین جنوبی با جدیت احترام بگذارند.

وی گفت که چین و کشورهای آسه آن در حال تسریع رایزنی در مورد "منشور رفتار در دریای چین جنوبی" هستند و برای ایجاد نسخه ارتقا یافته "اعلامیه" و دستیابی به قوانین عملی و موثر منطقه ای تشریک مساعی می کنند.

Messenger Pinterest LinkedIn