فارسی

چین در یک قدمی تحقق کامل واقعیت خودروهای «خودران»

CMG2022-11-24 16:58:27
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

مسئولان پکن اخیرا به دو اپراتور تاکسی های رباتیک (robotaxi) به نام های «Baidu» و «Pony.ai»، آخرین مجوزهای مربوط به رانندگی خودکار را اعطا کردند؛ به این ترتیب برای اولین بار این اجازه صادر شد که رانندگی خودکار در غیاب اپراتور تامین امنیت انسانی در صندلی جلو و در جاده های عمومی پایتخت چین صورت گیرد؛ کارشناسان می گویند که این روند، اقدامی چشمگیر به سوی تجاری سازی تکنولوژی کاملا خودران محسوب می شود.

بر اساس مجوزهای صادر شده، دو شرکت فوق 10 دستگاه خودروی خودران تامین خواهند کرد که هر کدام از آنها در یک منطقه تعیین شده به مساحت 60 کیلومتر مربع در «یی ژوانگ» (Yizhuang)، حومه جنوبی پکن به کار گرفته می شوند. این بار اپراتور تامین امنیت انسانی در صندلی پشت می نشیند.

در آوریل سال جاری میلادی بود که شرکت های Baidu و Pony.ai مجوز ارائه خدمات مربوط به تاکسی های رباتیک بدون راننده خود در جاده های باز پکن بدون حضور اپراتور تامین ایمنی انسان در پشت فرمان را دریافت نمودند. با این حال، در آن زمان یک راننده پشتیبان باید در صندلی سرنشین جلو می نشست تا در مواقع اضطراری، کنترل دستی خودرو را به دست گیرد.

«ژانگ شیانگ» محقق مؤسسه تکنولوژی انرژی جدید «جیانگ‌شی» ضمن اینکه صدور مجوز فوق را در تسریع هر چه بیشتر تجاری سازی گسترده تکنولوژی رانندگی خودکار در سراسر کشور چین حائز اهمیت توصیف کرد، خواستار تلاش های قوی تر در مسیر تقویت ساخت زیرساخت های حمل و نقلی هوشمند همچون وسایل نقلیه متصل به همه چیز و مجهز به اینترنت نسل پنج و یا سیستم های (V2X به معنای سیستم های ارتباطی خودروها) شد که از انتقال اطلاعات از یک وسیله نقلیه به نقاط متحرک سیستم ترافیکی به عنوان راهی برای بهبود جریان ترافیک، حمایت می کند.

چین مجموعه ای از سیاست ها را با هدف ارتقاء توسعه و تجاری سازی تکنولوژی خودران اجرایی کرده است. در آگوست 2022 بود که شرکت Baidu اولین مجوز کشور برای دریافت کرایه در قبال ارائه خدمات تاکسی های رباتیک کاملا بدون راننده- کاملا بدون حضور راننده انسان در ماشین-را در مناطق تعیین شده چونگ‌کینگ و ووهان مرکز استان هوبئی دریافت کرد.

اوایل ماه جاری میلادی (نوامبر) بود که وزارت صنعت و فناوری اطلاعات و وزارت امنیت عمومی چین نیز از یک دستور العمل پیش نویس شده جهت گسترش آزمون های جاده ای برای خودروهای خودران در سراسر کشور رونمایی نمودند. چین در عین حال اولین پیش نویس دستور العمل ملی در زمینه استفاده از خودروهای خودران برای حمل و نقل عمومی را در آگوست 2022 منتشر کرد.

بر اساس گزارش مؤسسه مشاوره جهانی «IHS Markit»، اینطور انتظار می رود که اندازه بازار خدمات تاکسی های خودران چین تا سال 2030 میلادی، به بیش از 1.3 تریلیون یوان (181.6 میلیارد دلار) برسد و این خدمات، 60 درصد از بازار خودروهای سواری کشور چین را تشکیل دهند.

شرکت Baidu گزارش کرده است که درآمد کلی آن در طول سه ماهه سوم سال جاری میلادی (2022) به رقمی معادل 32.54 میلیارد یوان رسیده که نسبت به دوره مشابه سال 2021، رشدی 2 درصدی را تجربه کرده و سود خالص غیر GAAP (اصول حسابداری عمومی پذیرفته شده) آن 5.89 میلیارد یوان و با افزایشی 16 درصدی تعریف شده است.

خودروهای خودران آپولوی Baidu نیز تاکنون مسافتی بیش از 36 میلیون کیلومتر را طی کرده اند و این شرکت خدمات رانندگی توسط تاکسی های رباتیک خود را در بیش از 10 شهر چین از جمله پکن، شانگهای، گوانگ‌ژو و شن‌جن ارائه کرده است.

Messenger Pinterest LinkedIn