فارسی

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین درباره اعلام تعویق سفر بلینکن به چین

CMG2023-02-04 18:53:26
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوال: روز جمعه سوم فوریه (14 بهمن)، یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا در یک نشست تلفنی اعلام کرد که به دلیل حادثه ورود یک بالن چینی به حریم هوایی آمریکا، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا تصمیم گرفته سفر خود به چین را به تعویق بیندازد. نظر چین چیست؟

وی در پاسخ گفت: پرواز بالن چین بر فراز ایالات متحده یک حادثه پیش‌بینی‌نشده بوده است؛ چین این اتفاق را بررسی و به طرف آمریکایی نظر خود را ارائه کرده است. بالنی که بر فراز آمریکا پرواز می‌کرده غیر نظامی بوده و برای اهداف هواشناسی و علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بالون تحت تأثیر باد غربی قرار گرفت و به دلیل محدودیت توانایی، کنترل آن از دست خارج شده و به طور جدی از مسیر برنامه ریزی شده منحرف شد. این کاملاً یک اتفاق پیش‌بینی‌نشده بود و واقعیت‌ها کاملاً واضح است. چین همواره قوانین بین المللی را به طور کامل رعایت کرده و به حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها احترام گذاشته است

وی افزود سیاستمداران و رسانه‌های آمریکایی از این وضعیت برای بی اعتبار کردن پکن سوءاستفاده کردند که طرف چینی به شدت با آن مخالف است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین اضافه کرد حفظ تماس و ارتباطات در همه سطوح، تفاهم مشترک مهمی است که روسای جمهور چین و آمریکا در دیدار بالی به آن دست یافتند. یکی از وظایف تیم‌های دیپلماتیک دو طرف مدیریت روابط دوجانبه به ویژه مدیریت خونسردانه و محتاطانه در رویدادهای غیرمنتظره است.

وی درباره اعلام تعویق سفر بلینکن تصریح کرد در واقع، هیچ طرفی رسما اعلام نکرد که دیداری انجام خواهد شد. این کار خود آمریکا بود که اطلاعات مربوطه را منتشر کرده و ما به آن احترام می‌گذاریم.

Messenger Pinterest LinkedIn