فارسی

بیانیه وزارت خارجه چین درباره ادعای آمریکا مبنی بر ساقط کردن بالن چینی

CMG2023-02-05 14:34:20
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

وزارت امور خارجه چین روز یک‌شنبه 5 فوریه (16 بهمن) در مورد ادعای آمریکا مبنی بر سرنگون کردن بالن چینی بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است که چین نارضایتی و اعتراض شدید خود را نسبت به استفاده از زور توسط ایالات متحده برای حمله به بالن غیرنظامی چین ابراز می‌کند. طرف چینی بارها پس از تایید و بررسی به طرف آمریکایی اطلاع داد که بالنی که بر فراز آمریکا پرواز می‌کرده غیر نظامی بوده و برای اهداف هواشناسی و علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این یک حادث پیش‌بینی‌نشده بوده است.

این بیانیه می‌افزاید: چین به وضوح از ایالات متحده می‌خواهد که با آرامش، رفتار حرفه‌ای و خویشتن‌داری با آن به درستی برخورد کند. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین اعلام کرد که این بالن تهدیدی نظامی یا شخصی برای پرسنل زمینی ایجاد نخواهد کرد. در چنین شرایطی، اصرار ایالات متحده بر استفاده از زور، آشکارا واکنش‌های بیش از حد را نشان داده و رویه بین‌المللی را به‌طور جدی نقض کرده است.

وزارت خارجه چین همچنین تاکید کرد: چین قاطعانه از حقوق و منافع شرکت‌های مربوطه محافظت خواهد کرد و در عین حال این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که واکنش‌های ضروری بیشتری را انجام دهد.

Messenger Pinterest LinkedIn