فارسی

جزئیات گفت‌وگوهای وزیر خارجه چین و هیئت مشترک وزرای خارجه کشورهای عربی و اسلامی

CMG2023-11-21 10:58:18
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

روز دو شنبه، 20 نوامبر(29 آبان)، وانگ یی، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و وزیر خارجه چین در پکن با هیئت مشترک وزرای خارجه کشورهای عربی و اسلامی متشکل از «فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، «ایمن الصفدی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اردن، «سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر، «رتنو مرسودی»، وزیر امور خارجه اندونزی، «ریاض مالکی»، وزیر خارجه فلسطین و «حسین ابراهیم طه» دبیر کل سازمان همکاری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

وانگ یی در این دیدار اظهار داشت: دیدار این هیئت از چین به عنوان اولین ایستگاه میانجیگری بین المللی، نشانگر اعتماد بالای آن به کشور چین و وجود سنت های خوب میان دو طرف مبنی بر تدرک و حمایت متقابل است. چین دوست و برادر خوب کشورهای عربی و اسلامی است. ما همواره قاطعانه از حق درست کشورهای عربی و اسلامی محافظت و از امر عادلانه مردم فلسطین برای از سرگیری حقوق قانونی ملت حمایت می کنیم.

وزرای خارجه کشورهای عربی و اسلامی حاضر در این گفت‌وگو نیز ضمن تشریح وضعیت اجلاس ویژه مشترک سران کشورهای عربی و اسلامی اظهار داشتند: در حال حاضر، تلفات جانی شدید غیرنظامیان و فاجعه بشری در غزه همچنان ادامه دارد، جامعه جهانی باید هر چه زودتر با اجرای اقدامات مسئولانه فرایند دستیابی به آتش بس و توقف جنگ را به پیش سوق دهد، از ارسال کمک های بشردوستانه کافی به غزه اطمینان حاصل کند، به محافظت از غیرنظامیان بی گناه فلسطین بپردازد و از مهاجرت اجباری مردم غزه جلوگیری کند. ما مشتاقانه منتظریم تا از طریق هماهنگی نزدیک تر با چین، زمینه را برای جلوگیری از گسترش بحران و از سرگیری روند مذاکرات صلح فراهم کنیم، بر اساس «راه حل دو کشور» طرح تاسیس یک کشور مستقل فلسطین را به پیش بریم و از شروع دوباره دور باطل خشونت در مقابل خشونت جلوگیری کنیم و سرانجام صلح و امنیت بلندمدت در منطقه خاور میانه را تحقق بخشیم. کشورهای عربی و اسلامی خواهان آن هستند که چین برای به پایان رساندن درگیری فلسطین و اسرائیل، حل و فصل مساله فلسطین و اسرائیل و برقراری انصاف و عدالت نقش بزرگتری ایفا کند.

وانگ یی ضمن اعلام حمایت قاطعانه چین از هر گونه تلاش‌ دیپلماتیک کشورهای عربی و اسلامی در این راستا،‌ پیشنهادهای چین برای مقابله با بحران کنونی غزه و حل و فصل مساله فلسطین را مطرح کرد که عبارتند از: اجرای کامل قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان ضروری ترین اقدام در جهت آتش بس و توقف فوری جنگ و همچنین پایبندی جدی به قوانین بین‌المللی و به ویژه قوانین بشردوستانه.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn