با خاطرات استاد

2014-11-05 19:50:41

با خاطرات استاد

روز دوازدهم ژانویه سال 2009 با پشتیبانی دانشگاه یون نان و دانشگاه تهران، موسسه کنفوسیوس در ایران در دانشگاه تهران تاسیس شد. از آن زمان تعدادی از اساتید چینی از سوی دانشگاه یون نان برای تدریس به تهران اعزام شدند.

"جو هویی" سومین استاد چینی در موسسه کنفوسیوس بود که از ماه مه سال 2009 تا اگوست 2010 در دانشکده زبان های خارجی دانشگاه تهران به تدریس زبان چینی پرداخت. دانشجویان کلاس وی، زبان چینی را به عنوان زبان دوم خود برای یادگیری انتخاب کرده بودند. وی همچنین شاگردانی داشت که به طور آزاد در موسسه کنفوسیوس برای یادگیری زبان چینی ثبت نام کرده بودند.

استاد جو هویی، هم اکنون در دانشگده تبادلات بین المللی دانشگاه یون نان به تدریس زبان چینی می پردازد. وی همواره به آموزش این زبان به دانشجویان خارجی پرداخته و در این زمینه بسیار با تجربه است. به گفته وی، بیشتر زبان آموزان از کشورهایی مانند کره و ژاپن بوده اند و پیش از سفرش به ایران تجربه آموزش به دانشجویان از کشورهای خاورمیانه را نداشته است. تا این که براساس نیاز دانشگاه یون نان، وی برای تدریس به ایران اعزام شد.

در گفت و گویی که این استاد با رادیو بین المللی چین داشت، به این نتیجه رسیدیم که وی بسیار از سفر به ایران خرسند است و در طول مدت کوتاهی که بیش از یک سال و سه ماه به طول نینجامید به دستاوردهای بسیار رسید.

یکی از لازمه های آموزش یک زبان غیر از زبان مادری، علاقه و تلاش است. آن طور که از گفته های استاد جو هویی متوجه شدیم، زبان آموزان ایرانی در کلاس درس او، در مقایسه با دیگر زبان آموزان از کشورهای ژاپن و کره جنوبی بسیار فعال تر و علاقه مندتر بودند. با این که آن ها اطلاعاتی درباره آواهای زبان چینی نداشتند و برخی ویژگی های آواهای زبان چینی برای ایرانی ها بسیار غریب بود، با این وجود آن ها در تلفظ هیچ مشکلی نداشتند.

اما یک نکته بسیار جالب است، این که زبان آموزان ترک زبان با توجه به لهجه و نزدیکی تلفظ کلماتشان به زبان چینی خیلی بهتر می توانند به این زبان صحبت کنند. این نکته را نیز تجربه اساتید چینی ثابت می کند.

با خاطرات استاد

صبوری و حوصله یک آموزگار اصل مهم دیگر در آموزش زبان است. نکته ای مهم که استاد جو هویی نیز در گفته هایش به آن اشاره داشت. به قول این استاد، به هرحال، به علت تفاوت فرهنگی بسیار و عادات گفتاری نباید این انتظار را داشت که یک دانشجو سرعت یادگیری بسیار بالا داشته باشد. بلکه این وظیفه استاد است که با حوصله به تدریس بپردازد. آن وقت است که احساس می کند دانشجویانش به خوبی با اصول خط و زبان چینی آشنا شده و

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی