سرشناس ترین ایران شناس چین

2014-11-05 20:09:41

در کشوری بزرگ و پهناور مانند چین، در رده اولین ها قرار گرفتن کاری بسیار مشکل و گاهی اوقات نشدنی است. به ویژه در دوران کنونی که چین به سرعت در زمینه ای اقتصادی و تجاری به سرعت پیش می رود و به واسته وسعت این سرزمین، بسیاری از ترین ها در این کشور جای گرفته اند. رسیدن به رتبه اولین برای اهالی سرزمین چین بسیار دشوار است اما تلاش و کوشش بی شائبه همواره در هر زمینه ای موجب پیروزی و سربلندی فرد، خانواده و کشور می شود.

استاد وانگ یی دان، اولین چینی دریافت کننده مدرک دکترای ادبیات فارسی در ایران و معروف ترین ایران شناس حال حاضر کشور چین، یکی از این نمونه های سختکوشی و تلاش فراوان است.

هنگام آشنایی با چینی هایی که زبان فارسی را انتخاب کرده اند، اولین سوال ویا به عبارتی تعجب برانگیزترین سوالی که به ذهن خطور می کند، دلیل انتخاب این رشته برای ادامه تحصیل است. اولین سوال ما نیز از استاد وانگ یی دان همین بود. هنگامی که استاد در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کرد اند، برای استان محل سکونت ایشان 4 سهمیه برای ادامه تحصیل در دانشگاه پکن در نظر گرفته شده بود: دوسهمیه برای زبان انگلیسی و دو سهمیه برای زبان و ادبیات فارسی.

ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی برای استاد رقم خورده و بی آنکه در ابتدا تصوری از آینده ای سرشار از موفقیت و شهرت خود داشته باشد، تحصیل دراین رشته را آغاز می کند. در جریان گفتگوی بسیار صمیمانه با این استاد دانشگاه پکن، خود با صداقت ابراز می کند که پیش از ورود به دانشگاه هیچ تصور و پیش زمینه ای از ایران و زبان فارسی در ذهن نداشته و به گفته خودش " زبان فارسی من را انتخاب کرد". جذابیت و شگفتی های معنوی و عرفانی ادبیات فارسی به قدری گیراست که آشنا و بیگانه را با خود همراه کرده و آنان را در دریایی از زیبایی و معنویت غرق می کند.


استاد دوره دکترای زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه تهران گذرانده است. یکی دیگر از خوش اقبالی های ایشان در راستای فراگیری و آموزش زبان فارسی بهره مندی از محضر بزرگ ترین استادان زبان و ادبیات فارسی و ادیبان ایران است. استاد مرحوم جعفر شهیدی که بدون شک از بزرگان ادیبات و عرفان ایران هستند، از استادان وانگ یی دان بوده و پایان نامه دکترای وانگ یی با نمره عالی به تایید استاد شهیدی رسیده و مدرک دکترای ایشان به رسم یادبود از هر دو استاد (شهیدی و وانگ یی) در دانشگاه تهران نگهداری می شود. در حال حاصر وانگ یی مدیر مرکز ایران شناسی دانشگاه پکن، اولین مرکز ایران شناسی در چین بوده و به پژوهش و بررسی در این زمینه ادامه می دهد. ایران شناسی و پژوهش های جدید دو تمدن دیرینه و دیرپای جهان که در دورانی بیشتر خاک های این سرزمین را در میان خود تقسیم کرده بودند، بدون شک در این سال های پر افتخار از تاریخ خود، بی خبر از یکدیگر نبوده و ارتباطات فراوانی داشته اند. اسناد و کتب موجود در حال حاضر خود دلیل آشکاری از این مدعاست. دانشگاه پکن اولین دانشگاهی در چین است که مرکز ایران شناسی را افتتاح کرده و سال هاست در این راستا و به همت استادان چینی و استادان مدعو ایرانی به فعالیت های خود ادامه داده است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی