دیدار رییس جمهوری ایران با عضو شورای دولتی چین

2014-11-25 14:30:06

روز یکشنبه هشتم دسامبر، حسن روحانی رییس جمهوری ایران در تهران با یانگ جیه چی عضو شورای دولتی چین دیدار و گفت و گو کرد.

دیدار رییس جمهوری ایران با عضو شورای دولتی چین

رییس جمهوری ایران در این دیدار با بیان آنکه چین کشور بزرگی است و ایران میل به توسعه و تقویت روابط خود با چین را دارد، گفت: وی و شی جین پینگ رییس جمهوری چین در دیداری در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگهای در ماه سپتامبر در بیشکک، درباره گسترش روابط دو کشور به تفاهم های مهمی رسیدند. ایران مایل است ضمن افزایش تبادلات و همکاری با چین، ارتباط با چین در مسایل مهم منطقه ای را تقویت بخشد.

یانگ جیه چی نیز در این دیدار ایران را یک کشور بزرگ و تاثیرگذار در منطقه خواند و گفت: دوستی و همکاری بیش از پیش دو کشور، در راستای منافع دو طرف بوده و به صلح و توسعه منطقه خاورمیانه یاری کرده است.

حسن روحانی در اشاره به مساله هسته ای ایران گفت: توافقنامه ژنو، گام مهمی در راستای حل این مساله است. ایران مایل است به اتفاق طرف ها، برای اجرای هرچه سریع تر این توافقنامه و ازسرگیری مرحله بعدی مذاکرات تلاش کند. وی افزود که ایران از موضع عادلانه چین در مساله هسته ای و تلاش این کشور جهت یاری به حل آن به روش گفت و گو، قدردانی کرده و خواستار ادامه ایفای نقش مهم چین در این روند شد.

عضو شورای دولتی چین نیز عنوان کرد که در مرحله بعدی، طرف ها باید ضمن اجرای این توافقنامه، به مذاکرات ادامه دهند. وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات باید با استفاده از فرصت و برخوردی انعطاف پذیر برگزار شود. وی همچنین بر ادامه ایفای نقش سازنده چین در روند حل همه جانبه و مطلوب مساله هسته ای تاکید کرد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی