همکاری‌های ثمربخش چین و ایران

2017-03-10 16:42:15 国际在线
9 مارس برابر با 19 اسفند، سفارتخانه چین در ایران در کاخ نیاواران در تهران پنجمین مراسم "جشن عید بهار" را برگزار کرد. پانگ سن، سفیر چین در ایران، احمد محمدی، رئیس انجمن دوستی ایران و چین و همسر وزیر خارجه ایران در این فعالیت حضور داشتند.

فعالیت "جشن عید بهار" امسال طی دو روز برگزار شد. پانگ سن، سفیر چین در ایران در سخنرانی خود اظهار کرد که عید بهار مهمترین عید چین و شبیه به عید نوروز در ایران است. امسال در چین سال خروس است؛ خروس در فرهنگ چین نشانه سختکوشی و اعتماد است که به نوعی روحیه مشترک مردم چین و ایران در رسیدن به پیشرفت‌های پیوسته را نشان می‎دهد. وی درباره توسعه روابط دو کشور در سال 2016 و آینده این روابط اظهار کرد:

"ما در سال 2016 شاهد ارتقای روابط چین و ایران هستیم. در سال 2016 مبادلات خوبی بین مقامات عالی‎رتبه دو کشور انجام گرفته و همکاری‌های عملی دو کشور با ثبات توسعه یافته است. شی جین‎پینگ، رئیس جمهوری خلق چین سال گذشته از ایران دیدار کرد و به اتفاق حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، برقراری همکاری‎های راهبردی همه‎جانبه‎ای را میان دو کشور اعلام کردند که برای توسعه روابط دو جانبه فرصتی بی‎سابقه را فراهم کرده است. اطمینان دارم که در سال جدید همکاری‌های علمی چین و ایران به ثمرات غنی‌تر نایل خواهد آمد و روابط دو کشور به مرحله‎ای جدید وارد می‎شود."

احمد محمدی رئیس انجمن دوستی ایران و چین در سخنرانی خود گفت:

"قرار بود این مراسم 40 روز پیش برگزار شود اما به دلیل درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری سابق ایران، ما این مراسم را به امروز موکول کردیم. خیلی خوشحالم که این فعالیت در فاصله عید بهار چین و عید نوروز در ایران برگزار شد به این دلیل که عید بهار و عید نوروز مهم‎ترین عیدهای چین و ایران هستند. من ضمن تبریک عید بهار به همه دوستان چینی، عید نوروز را به همه دوستان ایرانی تبریک می‎گویم."

در این مراسم چندین گروه از ورزشکاران و هنرمندان چینی شامل گروه‎های ووشو، شعبده‎بازی، آکروبات و موسیقی سنتی چین به اجرای برنامه پرداختند که برنامه‎های زیبای آنان مورد پسند تماشاگران قرار گرفت.

مراسم "جشن عید بهار" در محل سفارتخانه چین در ایران از سال 2013 میلادی تا کنون برای 5 سال متوالی برگزار شده است. پانگ سن، سفیر چین در مصاحبه با خبرنگاران گفت، در حال حاضر روابط چین و ایران به ویژه در زمینه همکاری‎های اقتصادی به‎طور پیوسته در حال توسعه است. پیشنهاد "یک کمربند و یک راه" چین مورد با واکنش خوب ایران روبه‎رو شده است و ایران مایل است در همه زمینه‎ها در اجرای این طرح حضور داشته باشد؛ در حال حاضر دو طرف مشغول تبادل نظر در این رابطه هستند.

سفیر چین با اشاره به برگزاری مجمع همکاری بین‎المللی "یک کمربند و یک راه" در ماه مه برگزار می‌شود گفت:

"ایران ضمن استقبال از برگزاری این مجمع اعلام کرد است که با یک هیئت نمایندگی در سطح وزیران در این نشست شرکت خواهد کرد. به دلیل همزمان بود برگزاری این مجمع با انتخابات ریاست جمهوری در ایران و حضور رئیس جمهوری فعلی ایران در این انتخابات، مقامات ایران در انتظار ثمرات این نشست بوده و امیدوارند این نشست به همکاری‌های دو کشور یاری کند."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی