دبیر کل اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین: چین همواره شریک تجاری خوب ایران است

2018-08-31 12:38:00

مریم: آداب و رسوم این جا به ایران خیلی شبیه است، به خاطر این که قبلا ما با این جا مرز مشترک داشتیم، به همین خاطر اخلاق و رفتار ما شبیه هم هست ، بعضی کلمات شان شبیه ماست، مثلا کلمه نان، خیلی کلمات دیگر مثل این هم هست که به کار می برند. غذاهایشان هم شبیه غذاهای ایرانی است، چون همه جا کباب هست، کباب هم در ایران غذای بسیار شناخته شده است.

خبرنگار: وضعیت حمل و نقل از این جا تا ایران چطور است؟

مریم: کالاها بیشتر هوایی وارد می شود، چون این جا به ایران خیلی نزدیک است، تهران تا این جا فقط چهار و نیم ساعت پرواز است. ولی از راه زمینی و آبی هم نقل و انتقال صورت می گیرد، معمولا از راه دریایی کالا به تین جین منتقل می شود و از تین جین به این جا می رسد. ولی فکر می کنم در آینده از قطاری که از یی وو، استان جه جیانگ چین تا تهران می آید، بیشتر می توانیم استفاده کنیم. به شرط این که بتوانیم از این منطقه هم تسهیلات بیشتری برای توسعه تجارت داشته باشیم. ایرانیان علاقه مندند که کالای خود را صادر کنند ولی نیاز داریم که از این طرف هم حمایت هایی داشته باشیم.

خبرنگار: همه می دانند الان تحریم آمریکا علیه ایران برای همکاری اقتصادی چین و ایران هم مشکلاتی ایجاد کرده است، شما در این مورد چه نظری دارید؟

مریم: کشور چین همیشه شریک تجاری ایران بوده است و ما همیشه روابط خیلی خوبی باهم داشتیم، حتی تحریم های قبلی هم نتوانست روابط ایران و چین را خدشه دار کند، چین دوست ایران باقی مانده ،حتی زمانی که ایران نمی توانست با هیچ جای دیگر خوب کار کند، ولی با چین خیلی نزدیک کار می کرد. من فکر می کنم حتی اگر آمریکا بخواهد تحریم را اضافه کند باز هم چین دوست و شریک ایران می ماند و تاثیری در روابطمان نمی گذارد.

با توجه به اقتصاد درحال رشد چين و ضرورت ايجاد ارتباط نزديک تر بنگاه‌های بخش خصوصی ایران با چین، اتاق بازرگانی و صنايع ايران و چین در سال

1380(2001) تاسیس شد. اتاق بازرگانی و صنايع ايران و چين هم‌اکنون با بيش از 4 هزار عضو يکی از بزرگ ترين و فعال ترين اتاق‌های مشترک فعال ایران و چین است.

خانم جیانگ، کارمند اداره بازرگانی شین جیانگ سال ها در دوران برگزاری نمایشگاه اوراسیا همراه غرفه ایران بوده است. او گفت: از سال 2007 به این سو ایران همواره در نمایشگاه اوراسیا شرکت کرده و در یازده دور نمایشگاه هرگز غایب نبوده است، این جدا از پافشاری اتاق صنایع بازرگانی ایران و چین در برقراری این ارتباط نیست.

وی افزود: سال 2007 در ابتدای حضور در این نمایشگاه، برخی موسسات ایران حتی نمی دانستند ارومچی در کجا قرار دارد؟ اما امروز برخی موسسات به دنبال آن هستند که در این نمایشگاه شرکت کنند. این نتیجه تلاش خانم مریم و گروهش است. وظیفه اداره بازرگانی همین است که برای موسسات دو کشور پلی برقرار کند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی