فارسی

چین به جذب سرمایه گذاران خارجی ادامه خواهد داد

CMG2022-05-13 15:46:24
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

علیرغم عوامل غیرمنتظره متعدد مانند شیوع موج جدید ویروس کرونا که باعث تزلزل بازارهای مالی جهانی شده است، اما بسیاری از موسسات مالی جهان هنوز به بازار چین اعتماد دارند و حتی حضور خود را در آن پررنگتر کرده‌اند که از نظر کارشناسان اقتصادی، این اتفاق ناشی از انعطاف پذیری بالای اقتصاد چین و ظرفیت عظیم این کشور در ثابت نگه داشتن پایه‌های اقتصادی در بلندمدت است.

اقدام این موسسات به منزله رای اعتماد آنها به چشم‌اندازهای پیش روی چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، این کشور توانسته است تا با اتخاذ اقدامات عملگرایانه سرمایه گذاران بیشتری را به سمت یکی از سریع ترین اقتصادهای جهان هدایت کند.

با وجود تلاطم در دنیای امروز اقتصاد، اما چین همچنان افزایش شاخص تولید ناخالص داخلی 4.8 درصدی پیش‌ روی خود میبیند که این خود از ثبات بازار این کشور در جهان بی‌ثبات حال حاضر حکایت دارد.

در مصاحبه‌ای که وانگ جیان جون، نایب رئیس کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین با خبرگزاری شین‌هوا داشت پیش بینی کرد که کشورش اتصال بازارهای سرمایه داخلی و خارجی را بهینه‌تر و گسترده‌تر خواهد داد.

وی اشاره کرد که این کمیسیون در حال بررسی طرحی برای گسترش اتصال سهام شانگهای-هنگ‌کنگ و شنجن-هنگ‌کنگ است تا تحت دو برنامه مجزا، میزان گنجایش وجوه صندوق‌های قابل معامله در بورس آنها را افزایش دهد.

همچنین قوانین و مقررات جدیدی به منظور حمایت از شرکت‌های چینی در اضافه شدن به فهرست بازارهای خارجی از جمله هنگ کنگ و آمریکا، اعمال خواهد شد. در همین راستا،چین از ورود شرکت‌های بین‌المللی واجد شرایط برای پذیرفته شدن در بازار سهام سرزمین اصلی این کشور استقبال می کند.

علاوه بر آن بر اساس اعلام مرکز رگولاتوری اوراق بهادار این کشور، محصولات سرمایه‌گذاری فرامرزی و مدیریت ریسک بیشتری برای سرمایه‌گذاران خارجی ارائه خواهد شد. این مرکز همچنین متعهد شد که ظرفیت‌های نظارتی را برای همکاری با سایر کشورها افزایش ‌دهد.

از آغاز سال جاری، وجود خطرات ناشی از درگیری‌های ژئوپلیتیکی، همه‌گیری ویروس کووید-19 و تغییر سیاست‌های پولی در اقتصادهای بزرگ دنیا، باعث ایجاد موجی از نگرانی در میان سرمایه‌گذاران جهان شده است.

بر اساس داده‌های موسسه مالی بین‌المللی، سرمایه‌های خارجی در ماه‌های مارس و آوریل از بازارهای نوظهور دنیا خارج شده، اما سهام چین در ماه آوریل حدود 1 میلیارد دلار ورودی داشته است.

آنچه شایان توجه است این است که در سال جاری سرمایه‌های بلندمدت نیز به چین سرازیر شده‌اند و این خود نشان دهنده خوش‌بینی سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به چشم‌انداز سهام چین و رشد اقتصادی این کشور است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn