فارسی

آینده درخشان بلندمدت در انتظار اقتصاد چین

CMG2022-08-03 14:17:50
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

معاون سابق وزیر بازرگانی چین گفت: تجارت خارجی چین احتمالاً در نیمه دوم سال جاری به دلیل انعطاف پذیری اقتصادی قوی و بهبود سریع تر این کشور دو رقمی خواهد شد.

وی جیانگوئو، که اکنون معاون مرکز تبادلات اقتصادی بین المللی چین است، در مصاحبه اختصاصی با چاینا دیلی گفت: احتمالاً در ماه آگوست یا سپتامبر نرخ رشد سالانه واردات دو رقمی خواهد بود، در حالی که صادرات از ماه می به رشد دو رقمی بازگشته است.

وی گفت: پتانسیل تجاری حاصل از مشارکت جامع اقتصادی منطقه ای به تدریج در حال آزاد شدن است و 19 موافقتنامه تجارت آزادی که چین با 26 اقتصاد دنیا امضا کرده به تسهیل تجارت و سرمایه گذاری ادامه خواهد داد.

مشارکت جامع اقتصادی منطقه ای بزرگترین بلوک تجارت آزاد جهان را ایجاد کرد و از اول ژانویه به عنوان یک پیمان، اجرایی شد.

وی افزود: پیش بینی می شود که اقتصاد چین طی پنج سال آینده سهم بیشتری در رشد اقتصادی جهان داشته باشد. او همچنین گفت: «اگرچه با ادامه همه‌گیری کووید و توقف سایر اقتصادهای بزرگ، تقاضای کلی جهانی احتمالاً کاهش خواهد یافت، اما تقاضای خارجی برای محصولات چینی به ویژه در اقتصادهایی مانند ایالات متحده، اتحادیه اروپا، کره جنوبی و ژاپن به رشد خود ادامه خواهد داد.»

چین دارای زنجیره‌های صنعتی و تامین جامع و پایداری است و اصول اقتصاد چین با چشم‌انداز بلندمدت روشن بدون تغییر باقی می‌ماند. وی گفت که این عوامل همراه با بحران انرژی جهانی و تعطیلی کارخانه ها در بسیاری از کشورهای اروپایی، باعث جذابیت بیشتر کالاهای چینی در جهان شده است.

داده‌های گمرک نشان می‌دهد که صادرات این کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل 13.2 درصد افزایش یافته و به 11.14 تریلیون یوان (1.65 تریلیون دلار) در نیمه اول رسیده است که بهتر از افزایش 11.4 درصدی در پنج ماه اول است. واردات در نیمه اول 4.8 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت و به 8.66 تریلیون یوان رسید که بهتر از افزایش 4.7 درصدی در دوره ژانویه بود.

این دو افزایش در شرایطی رخ داد که اقتصاد چین در ماه‌های اخیر به لطف سیاست‌های حامی رشد و کنترل بهتر کووید-19، رونق بیشتری پیدا کرد.

به گفته اداره ملی آمار، سود صنعتی این کشور در ماه ژوئن پس از کاهش 6.5 درصدی در ماه می، بطور سال به سال 0.8 درصد رشد کرد و کاهش دو ماهه ناشی از اختلالات ناشی از شیوع کووید-19 را معکوس کرد.

وی گفت: «پتانسیل تجاری چین در نیمه دوم سال بیشتر آزاد خواهد شد، زیرا از سرگیری کار و تولید در سراسر کشور، و بهبود مداوم فعالیت‌های اقتصادی در چین انگیزه بیشتری به رشد تجارت تزریق خواهد کرد.» یک فرصت 18 ماهه از هم اکنون شروع می شود تا چین از رشد بسیار بالایی در تجارت خارجی برخوردار شود.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn