فارسی

«خدای سهام» در کنگره آمریکا را بشناسیم!

CMG2022-08-03 20:07:34
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

در گذشته همه فقط «خدای سهام» را «وارن بافت» می‌دانستند، اما نمی‌دانستند که «خدای سهام» واقعی در کنگره آمریکاست.

ثروت «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از 41 میلیون دلار در سال 2004 به حدود 215 میلیون دلار در امروز رسیده است. حقوق سالانه پلوسی تنها حدود 220 هزار دلار است؛ همسر او، «پل پلوسی»، علاوه بر معامله سهام، یک شرکت مشاوره املاک و مستغلات و سرمایه گذاری خطرپذیر را نیز اداره می‌کند.

رسانه‌های آمریکایی مانند «فاکس نیوز» و «نیویورک پست» اخیراً این خبر را منتشر کردند که قبل از رای گیری در مورد به اصطلاح لایحه تراشه، همسر پلوسی، 20 هزار سهم «انویدیا» (Nvidia) را با ارزش کل بازار تا 5 میلیون دلار خریداری کرده است. با این کار تنها در یک ماه سه برابر حقوق سالانه خود را از طریق معاملات مربوط به Nvidia دریافت کردند.

خانم پلوسی به عنوان رئیس مجلس و قدرتمندترین زن در آمریکا، علناً از لایحه تراشه حمایت کرده است. در چنین مقطع حساس، همسرش سهام انویدیا را به میزان زیاد خرید و با این اقدام باید گفت دشوار است که مردم نگران «تجارت داخلی» نباشند.

بر اساس آمار آژانس‌های مربوطه در ایالات متحده، بازده سرمایه گذاری زوج پلوسی در سال 2021 در رتبه دوم در بین تمام نمایندگان کنگره قرار داشت و به 56.15 درصد رسیده است؛ این رقم بسیار بیشتر از وارن بافت است که بازدهی سال گذشته آن عدد 26 درصد را ثبت کرد. بسیاری از آمریکایی‌ها متوجه شده‌اند که پلوسی نه تنها «خدای کاپیتول هیل»، بلکه فردی است که از آخرین اخبار داخلی آگاه است.

پشت نرخ بازده شگفت‌انگیز فوق، زمان معامله بسیار دقیق شوهر پلوسی است.

در دسامبر 2020، قبل از اینکه دولت بایدن برنامه‌های خود را برای جایگزینی وسایل نقلیه فدرال با خودروهای الکتریکی اعلام کند، پل پلوسی 25 اختیار خرید شرکت تسلا را خریداری کرد.

در جولای 2021، پل پلوسی 4000 سهام آلفابت، شرکت مادر گوگل را در بحبوحه تحقیقات ضدانحصاری در مورد شرکت‌های بزرگ فناوری خریداری کرد. نتیجه قابل تامل این است که بازار هیچ تهدیدی از تحقیقات آن موقع مشاهده نکرد اما قیمت سهام گوگل به جای کاهش، افزایش یافت.

این بار معامله انویدیا هم همینطور است.

پلوسی تنها نماینده کنگره ایالات متحده یا اعضای خانواده آنها نیست که با به دست آوردن اطلاعات از قبل و دستکاری معاملات داخلی از سهام سود برده است. ناگفته نماند که تنها از زمان شیوع بیماری همه گیر کرونا در سال 2020، بسیاری از نمایندگان مجلس به دلیل ثروتمند شدن با سوء استفاده از اپیدمی و فاجعه ملی دچار رسوایی شده‌اند:

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn