فارسی

چین به تثبیت زنجیره‌های تامین جهانی کمک می‌کند

CMG2022-08-06 14:17:26
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

هفته گذشته یک قطار باری شهر هه‌فئی در استان آنهویی را به مقصد بوداپست مجارستان ترک می‌کند.

کارشناسان با بررسی مازاد تجاری، ارز خارجی و تورم می گویند که نیمه دوم سال به بهبود کمک می کند

دولت چین با اقداماتی نظیر سیاست گذاری برای تثبیت اقتصاد و در عین حال مقابله با تأثیر کووید-19 از طریق ابزارهای هدفمند، نقشی کلیدی در ایجاد پشتوانه برای زنجیره تامین جهانی در نیمه دوم سال خواهد داشت.

اگرچه اقتصادهای بزرگی مانند آلمان، فرانسه، کره جنوبی و ایالات متحده در ماه های اخیر شاهد کسری تجاری بودند، اما مازاد تجارت خارجی چین در نیمه اول به 2.48 تریلیون یوآن (367 میلیارد دلار) رسید. داده های اداره کل گمرک چین از ماه های می و ژوئن در منطقه دلتای رودخانه یانگ تسه نشان داد، پس از این که کووید-19 در این منطقه تحت کنترل قرار گرفتند صادرات نیز افزایش یافت.

از آنجایی که مازاد تجاری چین به طور قابل توجهی از 78.76 میلیارد دلار در ماه می به 97.94 میلیارد دلار در ژوئن افزایش یافت، کارشناسان گفتند که این رشد به حفظ نرخ مبادله یوآن با سایر ارزهای اصلی و تثبیت بیشتر نرخ تورم داخلی کمک کرده است و نیاز به افزایش نرخ بهره یا مداخله در نرخ تبدیل ارز را کاهش داده است.

از آنجایی که فدرال رزرو آمریکا نرخ های بهره کلیدی را به شدت افزایش داده تا تورم سرسام آور را در سه ماهه دوم مهار کند، یورو، پوند و ین ژاپن همگی در برابر دلار سقوط کردند. شو هونگکای، معاون کمیته سیاست اقتصادی انجمن علم سیاست چین گفت که کاهش ارزش پول در این اقتصادهای بزرگ رکود تورمی و خطرات نزولی به همراه داشته است.

شو گفت از آنجایی که بسیاری از نیروگاه های سنتی تولید مانند آلمان و کره جنوبی باید مقادیر زیادی مواد خام وارد کنند تا تقاضای بخش تولید داخلی، تأثیرات جنگ روسیه و اوکراین، نرخ تورم بالا در ایالات متحده، و افزایش سریع انرژی و کالاهای جهانی را برآورده کنند، افزایش قیمت ها همه این کشورها را وادار کرده است که از سه ماهه دوم تا کنون بیشتر برای واردات انرژی و مواد تولیدی هزینه کنند.

وی چیجیا، محقق بخش پیش بینی اقتصادی مرکز اطلاعات دولتی چین، گفت: با وجود اینکه چین با فشار تورمی وارداتی مواجه است، با حمایت از تحولات صنعتی و ارتقاء مداوم خود، به کار در جهت تثبیت زنجیره تامین جهانی ادامه خواهد داد.

وی افزود: زنجیره تامین بسیار متمرکز، بهره وری کارآمد، هزینه های داخلی نسبتاً پایین تر برق صنعتی و مواد تولیدی، و همچنین وابستگی شدید بسیاری از شرکای تجاری به کالاهای صنعتی و محصولات نیمه تمام چین، نرخ رشد مازاد تجاری این کشور را در یک محدوده معقول در ماه های آینده حفظ خواهد کرد.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn