فارسی

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید به یک ابزار سیاسی تبدیل شود

CMG2022-09-21 15:18:47
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی چند روز پیش برگزار شد، اما هنوز بسیاری از مردم درباره چرایی انتقاد علنی نماینده چین در این نشست از مدیرکل این آژانس صحبت می‌کنند.

«وانگ چون»، نماینده دائم چین در سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی در وین در این نشست چهار نظر به مدیرکل آژانس ارائه کرد: مدیرکل نباید بالاتر از کشورهای عضو باشد و بدون مجوز کشورهای عضو فعالیت کند؛ مدیرکل نباید وارد اشاعه تسلیحات هسته‌ای و فعالیت‌هایی برای پیشبرد اهداف نظامی شود؛ مدیرکل نمی‌تواند به ابزار سیاسی سه کشور تبدیل شود و نتیجه‌گیری‌های گمراه‌کننده انجام دهد؛ مدیرکل نمی‌تواند همبستگی ان پی تی به توافقنامه پادمان جامع آژانس را جدا کند.

همگان اطلاع دارند که طرف چینی در استفاده از کلمات در مناسبت‌ها و موقعیت‌های خارجی بسیار محتاط است و اساساً اظهار نظرات پکن علیه یک رویداد است نه شخصی خاص. اما چین هفته گذشته مستقیماً از مدیرکل آژانس با کلماتی تند انتقاد کرد و این پدیده‌ای است که به ندرت دیده می‌شود.

دلیل مستقیم این امر این است که «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس، اولین گزارش کتبی خود را درباره موضوع «همکاری زیردریایی هسته‌ای آمریکا، بریتانیا و استرالیا» (AUKUS) به شورای حکام ارائه کرد. اما این گزارش از اقدامات خطرناک آمریکا، انگلیس و استرالیا دفاع کرده و مسئولیت اساسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در موضوع جلوگیری از «خطرات اشاعه هسته‌ای» را نقض نمود.

همکاری «آکواس» استانداردهای دوگانه ایالات متحده را نشان می‌دهد که اجازه می‌دهد استرالیا به زیردریایی‌ای هسته‌ای دست یابد و در عین حال موضع سختی در قبال برنامه هسته‌ای ایران اتخاذ می‌کند. بیش از 85 درصد از مواد هسته‌ای زیردریایی‌های هسته‌ای استرالیا را می‌توان برای ساخت 64 تا 80 بمب هسته‌ای استفاده کرد. در حالی که وقتی اورانیوم غنی شده ایران به 20 درصد رسید، کشورهای غربی فریاد «تهدید هسته ای ایران» را سر داده و خواستار تحریم علیه ایران و توقف فوری غنی‌سازی این کشور شدند.

گروسی به عنوان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید خطرات همکاری زیردریایی هسته‌ای آمریکا، بریتانیا و استرالیا را بفهمد. آژانس یک سازمان منع تکثیر سلاح هسته‌ای است و نه گسترش سلاح هستهای . مدیرکل نمی‌تواند فراتر از مسئولیت‌هایش فعالیت کند و مدافع فعالیت اشاعه هسته‌ای ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا باشد. گروسی پس از انتخاب به عنوان مدیرکل جدید در جولای 2019 متعهد شد که از روحیه «استقلال و بی‌طرفی» آژانس دفاع کند، اما در موضوع هسته‌ای ایران، تخلیه فاضلاب هسته‌ای ژاپن، همکاری آکواس و مسئله تهاجم به نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه در اوکراین، موضع سیاسی آشکار گروسی و اقدامات «استاندارد دوگانه» وی نگران‌کننده است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn