فارسی

افزایش درخواست‌ها برای استفاده از یوان در آسیای مرکزی به چه معناست؟

CMG2022-09-22 15:07:52
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

شرکت‌هایی که در هفتمین نمایشگاه «چین-اوراسیا» در ارومچی مرکز منطقه شین جیانگ چین حضور یافته‌اند می‌گویند افزایش استفاده از یوان در تجارت‌های فرامرزیِ منطقه آسیای مرکزی کسب و کارها را را آسانتر کرده و خطرات ارزی ناشی از استفاده از دلار آمریکا را کاهش داده است. این شرکت‌ها همچنین خواستار تمهیدات بیشتر برای فراهم شدن امکان تسویه به یوان در کشورهای بیشتری شده‌اند.

به گفته کارشناسان روند بین‌المللی شدن یوان با توجه به توافق جدیدا اعلام شده در روز سه شنبه میان بانک مرکزی چین و بانک مرکزی قزاقستان برای ایجاد تمهیدات تسویه دلاری در قزاقستان، روندی دیرهنگام داشته است.

«جانگ سیشین» رئیس یک شرکت لجستیکی مستقر در شین جیانگ گفت که شرکتش استفاده از یوان را به عنوان ارز مورد استفاده در تسویه‌های فرامرزی افزایش داده است. همین تازگی، شرکت او 3.5 میلیون یوان (496 هزار دلار) را برای شرکایش در قزاقستان از طریق یک بانک چینی، حواله کرد.

جانگ با یادآوری حادثه‌ای که طی آن شرکتش 70 هزار یوان را به دلیل یک تاخیر چند ساعته از دست داد، افزود: سود و زیان‌های ارز خارجی یک خطر برای عملیات‌های مالی شرکت به حساب می‌آید. بنا بر این ما ارزش این خدمات را به خوبی می‌دانیم.

«جانگ هانگ‌پینگ» رئیس شرکت «مرکز تبادل مواد بین‌المللی یائوئو» که در شین جیانگ مستقر است در حاشیه نمایشگاه چین-اوراسیا و در روز چهارشنبه به نشریه «گلوبال تایمز» گفت برای شرکتش که در تجارت فرامرزی کالاها فعالیت دارد، دسترسی فرامرزی به تسویه یوان را یک نعمت بزرگ است.

وی با بیان اینکه تسویه معاملات اقلامی مانند الوار،‌ مواد معدنی و کالاهای مصرفی به یوان، برای صرافی‌ها هم به صرفه است، گفت: چنین ایده‌ای طی ماه‌های اخیر بسیار مورد بررسی قرار گرفته و شرکای همکاری ما-صرافی‌های ازبکستان و بلاروس- نیز موافق تسویه یوانی در صورت مهیا شدن شرایط هستند.

صرافی چانگ در تلاش برای هماهنگ شدن با صرافی‌ها در ازبکستان و بلاروس و ایجاد یک اتحاد ارزی متشکل از کشورهای عضو «سازمان همکاری شانگهای» (SCO) است و تاکید دارد که تسویه به یوان در این شبکه بسیار عالی خواهد بود.

به عقیده تحلیلگران، شین جیانگ می‌تواند نقش مهمی در توسعه تسویه‌های فرامزی به یوان با کشورهای آسیای مرکزی ایفاء کند.

تسویه‌های یوانی فرامرزی شین جیانگ در سال 2021، در مقایسه با مدت مشابه سال 2020 افزایش داشته و به 49.27 میلیارد یوان رسیده است.

بر اساس گزارش ماه مارس پورتال خبری «ts.cn»، تسویه‌های فرامزی با کشورهای همسایه جهش 71.6 درصدی داشته است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn