فارسی

چرا «بی بی سی» از پخش مراسم افتتاحیه جام جهانی قطر خودداری کرد؟

CMG2022-11-22 16:34:26
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

مراسم افتتاحیه جام جهانی قطر توجه فراوانی را در سراسر جهان برانگیخت و مخاطبان زیادی به تماشای آن نشستند اما شبکه اصلی تلویزیون «بی بی سی» این مراسم به سبک عربی را پخش نکرد و به جای آن ویدئویی درباره انتقاد از میزبانی قطر را پخش کرد. این اقدام بی بی سی در رسانه‌های اجتماعی مورد انتقاد گسترده‌ای قرار گرفته و آن را به «بی احترامی» متهم کرده‌اند.

بی بی سی دلیل آنکه چرا حق پخش جام جهانی قطر را خریده اما از پخش مراسم افتتاحیه آن خودداری کرد، توضیح نداد، اما ویدئویی که در زمان افتتاحیه پخش کرد، در واقع جوابی به سوال بالاست. در این ویدئو، «گری لینکر» مجری برنامه ورزشی بی بی سی «رویداد امروز» و فوتبالیست معروف انگلیس یک سری انتقادات به قطر وارد کرد. او بحث‌هایی مثل نقض حقوق کارگران مهاجر و حقوق زنان را مطرح و به «معاملات فساد» بین قطر و فیفا اشاره کرد. این اظهارات اخیراً بارها توسط برخی از رسانه‌های غربی ذکر و درباره آن جوسازی شده است.

با این حال کاربران اینترنتی این اظهارات را نمی پذیرند. بسیاری از کاربران، بلاگرهای معروف و خبرنگاران بر این باورند که رویکرد بی بی سی نه تنها مغرورانه است، بلکه به میزبان و حتی به جهان اسلام نیز بی احترامی می‌کند. «ایمن محی الدین»، خبرنگار مصری‌تبار شرکت ان بی سی مایکروسافت در این باره می گوید: «من تعجب می‌کنم که آیا این بحث‌ها واقعا در مورد حقوق بشر است یا اینکه برخی کشورهای اروپایی نمی‌توانند یک کشور عربی و خاورمیانه‌ای را برای میزبانی جام جهانی بپذیرند.»

یکی از کاربر صریحا نوشت: «بی بی سی نمی خواهد انگلیسی ها خاورمیانه واقعی را ببینند، بلکه آنچه را که به تصویر می‌کشد، ببینند.»

برخی عصبانی شدند و نوشتند: «اگر واقعاً با قطر و ارزش‌هایش مخالفند، پس تمام این رویداد را پخش نکنید. من خيلي عصباني هستم.»

کاربری همچنین گزارش مبنی بر تولید پیراهن‌های گران قیمت تیم ملی انگلستان توسط کارگران بنگلادشی و تایلندی را باز نشر داد و پرسید چرا بی بی سی به وضعیت این کارگران اهمیتی نمی‌دهد؟

قطر از زمان کسب حق میزبانی جام جهانی در سال ۲۰۱۰ همواره مورد حمله برخی سیاستمداران و رسانه‌های غربی قرار گرفته است. در آستانه افتتاح جام جهانی، «جانی اینفانتینو» رئیس فیفا به طور علنی به این حملات پاسخ داد و آن ها را «ریاکارانه» و حتی «نژادپرستانه» خواند. وی گفت اروپائی ها بايد پيش از آغاز آموزش درس اخلاق به ديگران، از تاریخ سه هزار سال گذشته عذرخواهی کنند. «غم انگیز است که به خصوص در چند هفته اخیر به ما درس اخلاق دادند، شاهد یک بام و دو هوای اخلاقی بوده‌ایم.»

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn