فارسی

پیروزی غیر منتظره عربستان؛ عامل تقویت وحدت جهان عرب در خاورمیانه

CMG2022-11-23 19:46:43
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

در جریان برگزاری مسابقات جام جهانی قطر در روز 22 نوامبر/اول آذرماه، عربستان سعودی با نتیجه 1-2 آرژانتین را که به عنوان مدعی کسب عنوان قهرمانی شناخته می شد،‌ شکست داد. این پیروزی غیرمنتظره فرصت کم نظیری را برای آشتی و اتحاد بین کشورهای عربی خاورمیانه به ارمغان می آورد.

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی شرکت داده‌های ورزشی « Gracenote»، عربستان سعودی فقط 8.7 درصد شانس غلبه بر آرژانتین را داشت که در مقایسه با 9.5 درصد شانس پیروزی زمانی که آمریکا در جام جهانی 1950 انگلیس را شکست داد، شانس کمتری بود. عربستان در حالی با نتیجه 1-2 آرژانتین را شکست داد که این پیروزی، بزرگترین نتیجه غیر منتظره در تاریخ جام جهانی محسوب می شود.

این پیروزی غیرمنتظره و تاریخ ساز کل کشورعربستان را به وجد آورد. هواداران عربستانی که این بازی را تماشا کردند، پس از پایان بازی نتوانستند هیجان خود را پنهان کنند و در بیرون از ورزشگاه لوسیل به صورت نواخت فریاد زدند و پرچم ملی خود را به اهتزاز درآوردند و سرودهای پیروزمندانه سر دادند؛ همچنین هواداران خوشحال عربستانی در میدان مسابقه، هواداران دلشکسته آرژانتینی را در آغوش گرفتند. پادشاه عربستان سعودی نیز تاریخ 23 نوامبر را روز تعطیل ملی اعلام کرد و به مردم اجازه داد تا یک روز کامل جشن بگیرند.

یکی از هواداران فوتبال به نام «حمد العبسی» در سوریه جنگ زده گفت که پیروزی عربستان، الهام بخش مردم سوریه و عرب در خاورمیانه بوده است. وی که یک هوادار آرژانتینی است، اما همچنان برای پیروزی عربستان نیز خوشحال است، گفت: «به عنوان یک عرب، ما رؤیای آینده ای بهتر را داریم ، این پیروزی روحیه ما را تقویت می کند و به ما یادآوری می کند که هیچ چیز غیرممکن نیست». همه می دانند که روابط سوریه و عربستان خوب نیست اما در این لحظه هواداران سوری اختلافات سیاسی دو کشور را کنار گذاشتند و خوشحالی واقعی خود از پیروزی عربستان را به تصویر کشیدند.

ساکنان نوار غزه نیز هیجان زده شدند و گفتند که در کنار عربستان سعودی ایستاده اند ومشترکا شاهد لحظات افتخار آفرین فوتبال بودند . «شیخ محمد بن راشدآل مکتوم» معاون رئیس جمهور امارات متحده عربی نیز در پیامی توئیتری تبریک گفت و نوشت: «این یک پیروزی شایسته بود که عرب ها را شاد کرد».

غیرمنتظره ترین صحنه در میدان مسابقه فوتبال زمانی ظاهر شد که مردم دیدند که «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در میدان این بازی را تماشا کرد و حتی در یک لحظه با خوشحالی بلند شد و پرچم ملی عربستان را روی شانه هایش انداخت و دستانش را بالا گرفت.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn