فارسی

کاریکاتور|خودمختاری استراتژیک مخاطره آمیز اروپا

CMG2023-01-24 11:15:48
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

پارلمان اروپا روز چهارشنبه از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن خواست تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را ترورستی اعلام کنند. این در واقع اقدام آمیز از اقدام آمریکا در سال 2019 به شمار می آید.

در کنار این واقعیت که اتحادیه اروپا از ایالات متحده در مورد مناقشه روسیه و اوکراین پیروی کرده است، باید شعار «خود مختاری استراتژیک» اروپا را زیر سئوال برد.

در واقع، خودمختاری استراتژیک اروپا در خطر است. اتحادیه اروپا و ناتو اخیراً «اعلامیه مشترک همکاری اتحادیه اروپا و ناتو» را امضا کردند، با اذعان به اینکه ناتو «پایه دفاع و امنیت جمعی متحدان اروپا است». تحلیلگران اشاره می کنند که در پس زمینه تشدید چالش های امنیتی، این بیانیه مشترک تغییر رویکرد استراتژی امنیتی اروپا را برجسته کرده و اتحادیه اروپا نیز در حال دور شدن از هدف خود یعنی «خود مختاری دفاعی» است.

برخی از رسانه‌های پرتغالی در این باره نوشتند: تنها زمانی که ناتو منحل شود، اتحادیه اروپا می‌تواند یک به هدف خودمختاری دفاعی و استراتژیک برسند و از آن پرهیز کنند، نه آنکه صرفا برای دفاع از منافع ایالات متحده اقدام کند.

می توان دریافت که وابستگی کنونی اتحادیه اروپا به ایالات متحده و ناتو همچنان رو به تقویت شدن است در حالی که خودمختاری استراتژیک اروپا نیز به طور روز افزون از بین می رود.

Messenger Pinterest LinkedIn