فارسی

چرا آمریکا در سیاه‌نمایی چین تا این حد جنون‌آمیز عمل می‌کند؟

CMG2023-09-12 17:02:04
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

سیاه‌نمایی اخیر رسانه‌های آمریکایی درباره چین وارد فاز جنون‌آمیزی شده و این حس را به مردم القاء می‌کند که گویی در یک دام شیطانی گیر افتاده‌اند. در همین راستا اخیرا «لوجیاجوی» یکی از مرفه‌ترین مناطق کلانشهر شانگهای در یکی از گزار‌ش‌های نشریه آمریکایی «نیوزویک» به «شهر ارواح» تبدیل شد!

دوستان ایرانی و افغانستانی باید به خوبی با شانگهای آشنایی داشته باشند. شانگهای بزرگترین شهر چین و یک مرکز اقتصاد، امور مالی، تجارت، کشتیرانی و نوآوری فناورانه است. لوجیاجوی یک مرکز مالی بین‌المللی محسوب می‌شود. ساختمان‌های مدرنی مثل «برج مروارید شرق»، «مرکز مالی جهانی» و «برج جین مائو» در این منطقه قرار دارند. این منطقه یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی برای توریست‌هایی است که از سراسر جهان به شانگهای سفر می‌کنند.

چند روز قبل یک کاربر سه عکس که در لوجیاجوی شانگهای گرفته شده بود را در شبکه اجتماعی ایکس (قبلا توئیتر) قرار داد و نوشت: «شانگهای اکنون شهر ارواح است».

وقتی نیوزویک این «سرنخ» را دید برایش حکم یک گنج را داشت. این نشریه آمریکایی بدون راستی‌آزمایی از اصالت این تصاویر و اینکه چه زمانی و تحت چه شرایطی گرفته شده‌اند، مقاله‌ای منتشر کرد تحت عنوانِ «شانگهای،‌ چین، به شهر ارواح تبدیل می‌شود؟ این تصاویر گویای چه چیزی است؟».

در ابتدای مطلب فوق آمده بود که این توئیت در فضای مجازی دست به دست شده و این بحث را به راه انداخته که آیا شانگهای به «شهر ارواح» تبدیل شده است؟ با اینکه این گزارش اذعان داشت که بسیاری از ساکنان شانگهای مخالف این سیاه‌نمایی هستند اما موضوع را تغییر داده و درباره نگرانی‌ها درباره شرایط اقتصادی چین نوشت.

مسلما هدف اصلی گزارش نیوزویک بزرگنمایی و غلو درباره رکود اقتصادی چین است چیزی که اخیرا در رسانه‌های آمریکایی و غربی بسیار به آن پرداخته شده است.

نیوزویک از ابتدای سال جاری میلادی تنها رسانه‌ غربی نبوده که از دروغ‌های شاخدار برای سیاه‌نمایی اقتصاد چین استفاده کرده است. این یک اقدام گروهی و در مقیاس وسیع محسوب می‌شود. آهنگ، اقدامات لجام گسیخته و نشر محتواهای این چنینی طی سال‌های اخیر به یک روند برای آنها تبدیل شده است.

نه تنها رسانه‌ها به این سیاه‌نمایی دامن زده‌اند بلکه سیاستمداران آمریکایی و حتی خود رئیس جمهور نیز شخصا وارد عمل شده‌اند. بایدن پس از مطرح کردن اظهارات شوکه‌کننده‌ای مبنی بر اینکه چین یک «بمب ساعتی» برای اقتصاد جهان است، مداما چین را طی سفر اخیرش به ویتنام در ذهن داشت و گفت که چین در حال حاضر با چالش‌های اقتصادی روبروست و این چالش‌ها چین را از «حمله» به تایوان باز خواهد داشت.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn