فارسی

چرا ساخت جامعه آسیا-اقیانوسیه با سرنوشت مشترک ضرورت دارد؟

CMG2023-11-18 15:22:26
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

امسال مصادف است با سی‌اُمین سالگرد «نشست سران اعضای سازمان همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه» (اَپک). «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین برای حضور در سی‌اُمین نشست سران اَپک دعوت شد که به طور کامل نشان دهنده اهمیت فراوانی است که چین برای همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه قائل است.

چین به کمک خرد و قدرت خود برای تعمیق همکاری آسیا-اقیانوسیه و ترویج ساخت یک جامعه آسیا-اقیانوسیه با سرنوشت مشترک ادامه خواهد داد.

منطقه آسیا-اقیانوسیه یک سوم جمعیت جهان را در خود جای داده، بیش از 60 درصد تولید اقتصادی دنیا و حدود نیمی از تجارت جهانی را داراست. آسیا-اقیانوسیه پویاترین منطقه اقتصادی جهان به حساب می‌آید.

اَپک به عنوان یک پلفترم همکاری اقتصادی مهم در منطقه آسیا-اقیانوسیه پیشرفت مداومی در ترویج تجارت منطقه‌ای و آزادسازی و تسهیل سرمایه گذاری داشته و نقشی مثبت در پیشرد رشد اقتصادی جهانی و منطقه‌ای ایفاء کرده است.

منطقه آسیا-اقیانوسیه در حال حاضر دارای ثبات کلی است و همکاری منطقه‌ای همچنان در حال پیشرفت است. توسعه صلح آمیز و همکاری منطقه‌ای کماکان جریان اصلی این منطقه است.

در عین حال، جهان با توجه به تنش‌های ژئوپلتیکی و چشم انداز اقتصادی وارد دوره‌ای از آشفتگی و دگرگونی شده و یک چشم انداز اقتصادی در حال تحول بر محیط توسعه و چارچوب همکاری در منطقه آسیا-اقیانوسیه تاثیر گذاشته است.

تمام طرف‌ها انتظار دارند منطقه آسیا-اقیانوسیه مسیر توسعه صلح آمیز، باز، مبتنی بر همکاری،‌ برد-برد و فراگیر را دنبال کند، به چالش‌های دوران‌ها پاسخ دهد، یکپارچگی اقتصادی منطقه‌ای را ترویج کند، چشم‌اندازهای توسعه جدید را کشف نماید و رشد اقتصادی جهان را رهبری کند.

چین به شکل فعالانه‌ای حامی ساخت یک جامعه آسیا-اقیانوسیه با سرنوشت مشترک بوده است و قاطعانه این مسیر را به منظور ترویج همکاری در منطقه هدایت می‌کند.

شی جین پینگ از سال 2013 ریاست نشست سران اقتصادی اَپک را بر عهده داشته یا در آن شرکت کرده و سخنرانی‌های مهمی ایراد نموده است.

چین همکاری آسیا-اقیانوسیه را از طریق پیشنهادات خود ترویج کرده، توسعه منطقه را با کمک‌هایش ارتقاء بخشیده، با خرد خود در منطقه اجماع‌سازی کرده و ساخت مشترک جامعه آسیا-اقیانوسیه با سرنوشت مشترک را که دارای ویژگی‌های باز بودن، فراگیر بودن،‌ نوآور بودن، ارتباطات بیشتر و همکاری سودمند متقابل داشتن را ترویج نموده است.

آقای شی در سی‌اُمین نشست سران اقتصادی اَپک سخنرانی مهمی را به منظور تببین کامل پیشنهادات مهم چین در خصوص تعمیق همکاری آسیا-اقیانوسیه و پیشبرد رشد منطقه‌ای و جهانی، ایراد کرد.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn