فارسی

معجزه بعدی آسیا-اقیانوسیه در 30 سال طلایی بعدی چگونه رخ می‌دهد؟

CMG2023-11-19 16:29:54
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

امسال مصادف با سی‌اُمین سالگرد نخستین نشست غیررسمی سران «همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه» (APEC) است. بسیاری از مردم به این می‌اندیشند که چه نوع آسیا-اقیانوسیه‌ای ما باید در میانه این قرن داشته باشیم؟ چگونه باید «30 سال طلایی» بعدی توسعه آسیا-اقیانوسیه را ایجاد کنیم؟

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین 17 نوامبر (26 آبان) در سی‌اُمین نشست غیررسمی سران اَپک در سانفرانسیسکوی آمریکا خواستار تلاش‌های مشترک برای ترویج رشد با کیفیت بالا در منطقه آسیا-اقیانوسیه شد و قول داد چین با مدرنیزاسیون به سبک چینی، فرصت‌های جدید برای ارتقاء مدرنیزاسیون کشورهای جهان فراهم آورد.

وقتی درباره مسیر پیش رو در 30 سال آینده فکر می‌کنیم، باید نگاهی هم به توسعه آسیا-اقیانوسیه طی 30 سال اخیر داشته باشیم. میانگین سطح تعرفه در منطقه آسیا-اقیانوسیه از 17 درصد به 5 درصد کاهش یافته، 70 درصد به رشد اقتصادی جهان کمک کرده، درآمد سرانه بیش از سه برابر شده و یک میلیارد نفر با موفقیت از فقر نجات یافته‌‌اند...«معجزه آسیا-اقیانوسیه» برای همگان واضح و روشن است.

پشت این معجزه توسعه، دو کلید واژه وجود دارد. یکی از این کلیدواژه‌ها،‌ «کانال اصلی» است. اَپک به عنوان یک مجمع همکاری اقتصادی مهم در این منطقه،‌ ادغام اقتصادی آسیا-اقیانوسیه را طی 30 سال اخیر ترویج کرده و به این منطقه کمک کرده تا به کانون رشد اقتصادی جهان تبدیل شود.

کلیدواژه دیگر «نیت اصلی» است. اَپک اندکی پس از پایان «جنگ سرد» و در شرایط جهانی سازی اقتصادی تشکیل شد. از ابتدا تمام کشورها با کنار گذاشتن تفکر قدیمی تقابل گروهی و بازی حاصل جمع صفر موافق بوده و توسعه اقتصادی آسیا-اقیانوسیه را با تعمیق همکاری و ادغام اقتصادی ترویج کرده‌اند. اَپک به منظور نفع رساندن به آسیا-اقیانوسیه مجموعه‌ای از اهداف مانند تقویت سیستم تجاری چندجانبه گرایی باز و کاش موانع تجارت و سرمایه گذاری منطقه‌ای را پیشنهاد کرده است.

30 سال گذشته و جهان دستخوش تغییرات زیادی شده است. آسیا-اقیانوسیه به پویاترین کمربند رشد اقتصاد جهانی تبدیل گشته اما در عین حال با چالش‌هایی مثل جهانی سازی معکوس، توسعه نامتوازن، رقابت ژئوپلتیکی و تغییرات آب و هوایی روبروست. برخی کشورهای بزرگ در حال تحریک «جدا شدن و عدم اتصال» و تقابل اردوگاهی در آسیا-اقیانوسیه هستند به گونه‌ای که توسعه منطقه‌ای را به خطر انداخته و باعث مداخله و آسیب شده است.

تحت شرایط موجود، شی جین پینگ طی نشست اَپک از «پایبندی به نیت اصلی، وحدت و همکاری به منظور ترویج رشد با کیفیت بالا در آسیا-اقیانوسیه» حمایت کرد، امری که هم‌جهت با موضع‌گیری اَپک و مطابق با روند توسعه زمان‌ها محسوب می‌شود و دربرارنده آرمان‌های مشترک مردم منطقه است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn