فارسی

نگاهی به مخمصه چند ضلعی آمریکا در خاورمیانه؛ بدترین بحران بایدن چگونه پایان می‌یابد؟

CMG2024-02-01 15:36:54
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

پس از حمله به یک پایگاه نظامی ایالات متحده در اردن که به کشته شدن سه سرباز آمریکایی منجر شد، جهان مضطربانه در انتظار است تا ببیند واشنگتن چگونه علیه تهران «تلافی» خواهد کرد. کاخ سفید بر این باور است که ایران مسئول حمله فوق است «زیرا آنها تسلیحات برای این مجرمان فراهم کرد‌ه‌اند».

ایران در آماده باش کامل به سر می‌برد و هشدار داده که قاطعانه به هر گونه حمله تحت هر بهانه‌ای، پاسخ خواهد داد.

آمریکا از بحران دریای سرخ گرفته تا حملات به پایگاه‌هایش به شکلی روزافزون در درگیری‌های منطقه‌ای درگیر شده و به نظر می‌رسد به اصطلاح اقداماتش برای کاهش بحران‌ها، ناآرامی را بیشتر کرده است. روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت: خاورمیانه بدترین بحران بایدن است.

گزینه‌های «تلافی» آمریکا

بایدن در روز 30 ژانویه (10 بهمن) در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا او تصمیم گرفته چگونه به حمله علیه پایگاه نظامی آمریکا در اردن پاسخ دهد، گفت: «بله». اما او وارد جزییات نشد و تاکید کرد ایالات متحده خواستار پرهیز از به راه افتادن یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه است.

رسانه‌های غربی مثل «آسوشیتدپرس»، «وال استریت ژورنال» و «فایننشال تایمز» در گزارش‌هایشان فهرستی از پاسخ‌های احتمالی واشنگتن را منتشر کرده‌اند. حمله به اهدافی در ایران یک پیام قوی و مستقیم به تهران ارسال می‌کند اما «خطرناک‌ترین» اقدام نیز تلقی می‌شود. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، حمله به دارایی‌ها یا سران ایران در خارج احتمالا گزینه «قابل قبول‌تری» باشد.

بسیاری از رسانه‌های خارجی معتقدند «محتمل‌ترین» اقدامی که واشنگتن اتخاذ خواهد کرد حمله دوباره به شبه نظامیان تحت حمایت ایران در عراق و سوریه است.

یک مقام ارتش ایالات متحده اعلام کرد از 18 اکتبر سال گذشته تا سه شنبه هفته جاری، این سازمان‌ها 166 حمله علیه مقرهای نظامی آمریکا در خاورمیانه انجام داده‌اند. علاوه بر این، اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و سازمان‌های «نیابتی» آن نیز به عنوان یک گزینه محتمل در نظر گرفته می‌شود. روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشت با اینکه ایران هدف تحریم‌های متعدد بوده است، هنوز هم جا برای تدابیر تلافه‌جویانه اقتصادی بیشتر علیه آن وجود دارد.

ایران پاسخ شدیدی می‌دهد

روزنامه «گاردین» چاپ انگلیس 30 ژانویه گزارش داد هم واشنگتن و هم تهران تاکید کرده‌اند که به دنبال جنگ آشکار نیستند اما تهران بر این باور است حمله ایالات متحده علیه سرزمینش یک خط قرمز است. روزنامه «ایران دیلی» هشدار داد «بایدن نباید فریب انجام یک حمله نظامی مستقیم علیه ایران را بخورد» و «هر گونه اقدام دیوانه وار قطعا یک واکنش مرتبط را از جانب ایران بر خواهد انگیخت که ممکن است به یک جنگ تمام عیار منجر شود.»

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn