فارسی

چه چیزی پشت جنگ تلافی جویانه آمریکا در خاورمیانه است؟

CMG2024-02-05 16:14:13
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

شامگاه سوم فوریه (14 بهمن) ایالات متحده و بریتانیا حملات هوایی علیه اهداف شبه نظامیان مسلح «حوثی» در صنعا پایتخت یمن و دیگر استان‌های این کشور انجام دادند. یک روز قبل از این هم ارتش آمریکا حملاتی را علیه بیش از 85 موضع مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه و عراق انجام داد.

ایالات متحده به طور پی در پی در خاورمیانه آتش گشوده است. چه چیزی پشت این طرح قرار دارد؟ آیا اقدامات نظامی آمریکا افزایش خواهد یافت؟

«جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که حملات هوایی ارتش ایالات متحده علیه اهداف نظامی در عراق و سوریه حدود 30 دقیقه به طول انجامید و مکان‌هایی که تحت حمله قرار گرفتند «به دقت انتخاب شده بودند.»

کربی گفت «شواهدی روشن و مسلم» وجود دارد مبنی بر اینکه این اهداف با حملات صورت گرفته علیه پرسنل ارتش آمریکا، ارتباط داشته‌اند.

«داگلاس سیمز» رئیس اداره عملیات‌های ستاد مشترک گفت ارتش ایالات متحده بر این باور است که حملات هوایی بر قابلیت گروه‌های مسلح برای حمله به آمریکایی‌ها، تاثیر می‌گذارد.

«دینگ لونگ» استاد «موسسه مطالعات خاورمیانه» در دانشگاه «مطالعات بین‌الملل شانگهای» تاکید کرد ایالات متحده در حال اجرای «سیاست دشمن ترسانی» است تا با افزایش مداوم شدت اقدامات تلافی جویانه به بازدارندگی دست یابد.

«نیو شین‌چون» مدیر اجرایی «موسسه مطالعات عربی چین» در دانشگاه «نینگ‌شیا» معتقد است ارتش آمریکا دو ملاحظه برای این حملات هوایی دارد: اول، برای ترساندن یا منصرف کردن گروه‌های شبه نظامی در عراق و ایران برای انجام حمله‌ای دیگر به پایگاه‌ها و پرسنل ارتش ایالات متحده؛ دوم، برای مرعوب کردن گروه‌های شبه نظامی در عراق و ایران. آمریکا از حملات مستقیم به خاک ایران خودداری می‌کند و به دنبال درگیری نظامی با ایران نیست.

تحلیلگران با توجه به اقدامات بعدی ایالات متحده بر این باورند که ارتش این کشور ممکن است به توسعه دامنه اقدامات تلافی جویانه در چند روز آینده ادامه دهد اما آمریکا و ایران وارد درگیری رو در رو نخواهند شد.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا 2 فوریه (13 بهمن) در بیانیه‌ای گفت هدف از اقدامات تلافی جویانه پاسخ به «تمام کسانی است که به آمریکایی‌ها آسیب زدند»، نه به راه انداختن درگیری در خاورمیانه یا بخش‌هایی از جهان.

کربی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ارتش آمریکا طرحی برای حمله به اهدافی در ایران دارد از افشای گزینه‌های عملی بعدی ارتش ایالات متحده امتناع اما تاکید کرد که پاسخ آمریکا با هدف کاهش و اختلال در توانمندی‌های نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه‌های مسلح تحت حمایت آن و بنا بر این مجبور ساختن آنها به توقف حملات علیه پرسنل و پایگاه‌های نظامی آمریکاست.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn