فارسی

درخشش شین جیانگ در سال نوی چین همزمان با سیاهنمایی غرب علیه آن

CMG2024-02-11 18:25:49
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

یک نمایش آهنگ و رقص هشت دقیقه‌ای شین جیانگ اجرا شده در شب نشینی عید بهار که به مناسبت فرا رسیدن سال نوی چینی (عید بهار) توسط رادیو و تلویزیون مرکزی چین (سی ام جی) در شهر قدیمی کاشغر در جنوب شین جیانگ برگزار شد، توجه زیاد را به خود جلب کرده است. شهر باستانی هزار ساله کاشغر، هنرمندان شناخته شده‌ای مانند بازیگر اویغور چین به نام دلربا، آداب و رسوم قومی غنی و رنگارنگ محلی و فناوری صحنه با فناوری پیشرفته، یک شین جیانگ تنیده شده با فرهنگ و مناظره زیبا و مدرن را در معرض دید تماشاگران قرار داد.

اما متاسفانه حتی این رویداد سال نو هم نتوانسته از حیله برخی رسانه‌های غربی برای بی اعتبار کردن چین و شین جیانگ بکاهد.

درست زمانی که شهر کاشغر منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ به عنوان یکی از چهار مکان فرعی شب نشینی عید بهار جشنواره بهار سی ام جی اعلام شد، VOA (صدای آمریکا) مقاله‌ای را با موضوع «تقویت مجدد همسان سازی قومی در شین جیانگ با برگزاری جشنواره عید بهار در آن منطقه» منتشر کرد.

آیا برگزاری اینچنین رویدادی در شین جیانگ می‌تواند مدرک به اصطلاح «همسان سازی قومی» باشد؟ اگر فرض بگیریم این ادعا درست باشد، چگونه می‌توانیم آن همه جشن‌‌های عید بهار را که در نیویورک و سایر مکان‌های ایالات متحده برگزار می‌شود، توضیح دهیم؟ آیا می‌توان این جشن‌ها را وقتی در آمریکا برگزار می‌شود، ـ«تحمل فرهنگی» توصیف کرد اما هنگامی که در شین جیانگ است به آن برچسب «همسان سازی قومی» چسباند؟

به علاوه، در پی تعیین عید بهار به عنوان تعطیلات سازمان ملل، قابل پیش‌بینی است که در آینده افراد بیشتری با آن آشنا شوند و در کشورها و مکان‌های بیشتری از دنیا به مناسبت آن، جشن برگزار شود. در این صورت، آیا این به معنای آن خواهد بود که به اصطلاح «همسان سازی قومی» در نقاط بیشتری از دنیا انجام می‌شود؟

پاسخ به این تردیدها بدیهی است. غربی‌ها فقط به دلیل اینکه به شین جیانگ مربوط می‌شود، بحث «تقویت همسان سازی قومی» را مطرح کرده‌اند.

موضوع شین جیانگ ابزار مهم غرب برای بی اعتبار کردن چین است. رسانه‌های غربی مانند صدای آمریکا اصلاً به منافع واقعی شین جیانگ اهمیت نمی‌دهند و فقط سعی می‌کنند با تبلیغات بی‌رحمانه، درگیری‌های قومی را در چین برانگیزند و توجه بیشتر را به خود جلب کنند.

اما واقعا این رویداد عیدانه چیست؟

چین کشوری وسیع و متنوع است و این مرسوم شده است که نمایش‌های شب نشینی عید بهار سی ام جی همزمان در مکان‌های مختلف برگزار شود تا این مکان‌ها بیشتر در کشور شناخته شود. از این مکان‌ها می‌توان به مناطق اقلیت نشین مانند شین جیانگ اشاره کرد. برخلاف هیاهوی برخی رسانه‌های غربی، این اقدام در واقع به منظور احترام چین به تنوع قومی و فرهنگی و تلاش برای حفاظت از فرهنگ‌های اقلیت‌های قومی انجام می‌شود.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn