فارسی

کاریکاتور| واقعیتی تلخ در برابر سیاره ما!

CMG2024-07-01 09:47:44
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

نشریه «گلوبال تایمز» با انتشار کاریکاتوری تحت عنوان «واقعیت تلخ» به ناهنجاری‌های آب و هوایی ناشی از تغییرات اقلیمی و آلاینده‌های کربنی اشاره کرده است.

رویدادهای شدید آب و هوایی از جمله دمای هوای بالا، بارش شدید باران و وقوع سیلاب با فرا رسیدن تابستان افزایش یافته است. از اواخر ماه مه، بالاترین درجه حرارت در شمال هند و دهلی نو پایتخت نیز این کشور به بیش از 50 درجه سانتیگراد رسیده؛ برخی نقاط آلمان دچار سیلاب بی سابقه در یک صد سال اخیر شده؛ و در ایالت «ریو گراند دو سول» برزیل از اواخر ماه آوریل بیش از 600 هزار نفر به خاطر بارندگی شدید و سیلاب آواره شده‌اند.

شکی نیست که گرم شدن کره زمین علت اصلی رویدادهای شدید آب و هوایی است. فعالیت‌های انسانی به انتشار گازهای گلخانه‌ای مانند دی اکسید کربن و متان ادامه داده که باعث افزایش دمای جهانی شده است. داده‌ها نشان می‌دهد که در طول 100 سال گذشته، دمای هوای جهان حدود 1.2 درجه سانتیگراد افزایش یافته و غلظت دی اکسید کربن در جو نیز بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش «تلفات انسانی ناشی از بلایا 2019-2000» منتشر شده توسط «آژانس پیشگیری و کاهش بلایای سازمان ملل متحد»، تحت تاثیر گرمایش زمین، در مقایسه با 20 سال اول قرن 21، رویدادهای دمای هوای بالا در 20 سال اول 232 درصد افزایش یافته؛ رویدادهای سیلاب 134 درصد، طوفان 97 درصد، آتش سوزی جنگلی 46 درصد و خشکسالی 29 درصد افزایش یافته است.

Messenger Pinterest LinkedIn