فارسی

رئیس جمهور پرو: چین بهترین الگوی توسعه ملی در سراسر جهان است

CMG2024-07-06 17:00:01
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

خانم «دینا بولوارته» رئیس جمهور پرو اخیرا برای نخستین بار به چین سفر کرد. او سفر با قطار فوق سریع را تجربه و از چند شرکت بازدید کرد. تجربیات این سفر چه درکی از مدرنیزاسیون به سبک چینی به او داده است؟ به نظر او همکاری چند وجهی چین و پرو چه نوع فرصت‌های توسعه‌ای را برای پرو به ارمغان می‌آورد؟ و خانم بولوارته مفهوم جامعه‌ای با سرنوشت مشترک چین و آمریکای لاتین را چگونه ارزیابی می‌کند؟

بخشی از مصاحبه «رادیو و تلویزیون مرکزی چین» با رئیس جمهور پرو را در زیر می‌خوانید:

خبرنگار: می‌توان گفت روابط دوجانبه میان چین و پرو مدلی از همکاری میان چین و کشورهای آمریکای لاتین است. رئیس جمهور شی پرو را «همسایه چین» در آن سوی اقیانوس آرام توصیف کرده است. بسیار کنجکاویم بدانیم شما از چه کلیدواژه‌هایی برای توصیف مناسبات میان دو کشور استفاده می‌کنید؟ در عین حال چه انتظاراتی از توسعه آینده روابط دوجانبه دارید؟

رئیس جمهور پرو: من واژه‌های رئیس جمهور شی جین پینگ را می‌پسندم زیرا کلمه «همسایه» یعنی ما نزدیک هستیم، ما همسایه‌ایم و یک روابط تناتنگ داریم. می‌خواهم بگویم که در دو سوی اقیانوس آرام، پرو و چین همدیگر را در آغوش گرفته‌اند. این مناسبات با شروع از این آغوش می‌تواند به تمام قاره آمریکا و کل آسیا تسری یابد. وقتی ما همدیگر را به عنوان «همسایگان» در آغوش می‌گیریم، از همدیگر مراقبت می‌کنیم، محافظت می‌کنیم و امید است که بتوانیم یک جهان مرفه برای بشریت ایجاد کنیم. معتقدم پیگیری توسعه ملی وظیفه اصلی تمام رهبران، تمام روسای جمهور و تمام کشورهاست. چه کشوری بهتر از چین بزرگ می‌تواند الگو باشد؟

خبرنگار: طی روزهای گذشته شما از چندین شرکت چینی از جمله «بی‌وای‌دی» و «هواوی» دیدن کردید. رئیس جمهور شی نوامبر گذشته تاکید کرد که در گفتگوهایش با شما در «نشست غیررسمی رهبران اَپک» گفته که قطب‌های رشد جدید همکاری مانند اقتصاد دیجیتال و توسعه سبز میان دو کشور باید ایجاد گردد. آیا پس از بازدید از این شرکت‌های چینی فناوری پیشرفته طی روزهای گذشته، الهام و بینش جدیدی به دست آوردید؟

رئیس جمهور پرو: ما از هواوی بازدید کردیم و متوجه شدیم که آنها در حوزه‌های مختلف فناوری دیجیتال شامل پزشکی، کشاورزی، آموزش و راه حل‌های اقتصادی و تجاری فعال هستند که تقریبا همه جا هست و فوق العاده است! در واقع، مثل چین ما توجه زیادی به تحول انرژی می‌کنیم. در حال حاضر ساختار انرژی پرو باید فورا تغییر یابد بنا بر این ما قدردان هستیم که خودروسازان «شن‌جن» می‌توانند خودروهای تقریبا 100 درصد برقی تولید کنند. این خودروهای برقی تقریبا هیچ آلاینده کربنی ایجاد نمی‌کند، این دقیقا همان چیزی است که کشور ما باید برای محافظت از تنها سیاره خود به دنبال آن باشد. این نه فقط برای آسایش و رفاه مردم پرو و مردم چین بلکه برای آینده تمام بشریت است.

12全文 2 下一页
Messenger Pinterest LinkedIn