فارسی

معبد 1600 ساله چینی پس از 2 سال بازسازی بازگشایی می‌شود

CMG2023-11-18 08:21:19
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

یک معبد بودایی متعلق به بیش از 1600 سال قبل که در استان «گانسو» در شمال غربی چین قرار دارد، 20نوامبر پس از پشت سر گذاشتن دو سال بازسازی، به روی عموم بازگشایی خواهد شد.

معبد «دایون» که در سال 363 ساخته شده در شهر «وویی» در مسیر «جاده ابریشم» باستانی قرار دارد.

«رن یون» معاون رئیس «موزه وویی شیاشی» که اداره معبد را بر عهده دارد، گفت پروژه بازسازی معبد دایون در نوامبر 2021 آغاز شد چرا که سقف‌ها، کاشی‌ها و دیگر اجزاء آن دچار آسیب شده بود.

پروژه بازسازی با هزینه‌ای نزدیک به 16 میلیون یوان (2.23 میلیون دلار) شامل تعمیر و تدابیر نگهداری 6 ساختمان مجزا از جمله برج ناقوس و «عمارت چون‌چیو» است. همچنین سیستم تخلیه آب و تاسیسات برق و گاز نیز بازسازی شده است.

بازدیدکنندگان پس از بازسازی می‌توانند از مشاهده نمایشگاه‌هایی با موضوع تاریخ معبد و همچنین پرده‌ها و کالسکه‌های چوبی لذت ببرند.

رن یون تاکید کرد معبد دایون یک میراث فرهنگی مهم است که شاهد گسترش بودیسم به سوی شرق در امتداد جاده ابریشم باستانی و همچنین تبادل فرهنگی میان چین و غرب بوده است.

وی افزود: بازدیدکنندگان نه تنها فرصت نگاه اجمالی به فرهنگ بودایی باستان و تماشای ناقوس برنز و برج ناقوس متعلق به «سلسله تانگ» (907-618) را دارند بلکه فرهنگ عمیق «وویی» از طریق 23 سنگ‌نوشته و بیش از 10 لوح که در معبد نگهداری می‌شود، را احساس می‌کنند.

لینک:

Messenger Pinterest LinkedIn