صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > فرهنگ چین > متن

چه ممنوع است در شهر ممنوعه؟

2014-11-25 13:44:55

چه ممنوع است در شهر ممنوعه؟

شهر ممنوعه


موقعی که خارجی ها اسم شهر ممنوعه را می شنوند، قبل از آنکه به سراغ سئوالاتی می آیند مانند چه قدر بزرگ است و کی ساخته شد و چه داستان هایی دارد، اول این سئوال را مطرح می کنند که چرا به آن شهر ممنوعه می گوییم؟ چه ممنوع است در واقع؟

شهر ممنوعه! شهر ممنوعه! یعنی ورود مردم به آن ممنوع بود و آن فقط به خانواده امپراتوری تعلق داشت. در تاریخ طولانی شاهنشاهی چین، این یک سنت بود که خانواده امپراتوری با مردم جدا جدا بود. مردم فقط حق احترام و مراعات و هراس از امپراتورها داشتند و حق مطالبه هیچ چیز از امپراتورها نداشتند و طبیعتا حق ورود به خانه امپراتورها نداشتند. از این لحاظ، اسم "شهر ممنوعه" نمادی از برتری و حاکمیت امپراتورها بر مردم محسوب می شود.

خاطره تصویری خارجی ها از شهر ممنوعه چین بر می گردد به فیلم معروف "آخرین امپراتور" به کارگردانی برناردو برتولوچی از ایتالیا که در سال 1987 اکران شده است. این فیلم سرگذشت آخرین امپراتور چین به نام "پو یی" را بیان کرده است که تصاویر زیادی از ساختمان های شهر ممنوعه و حتی دورن ساخمان ها داشت. لازم به ذکر است که این فیلم واقعا در خود شهر ممنوع درست شده است. فیلم سازی در داخل ساختمان های شهر ممنوعه کار آسانی نیست. برای حفاظت از ساختمان های قدیمی شهر ممنوعه، خیلی زمان پیش قانون منع فیلم سازی برای اهداف بازرگانی در داخل ساختمان های شهر ممنوعه منتشر شده بود. اما این شانس برناردو برتورلوچی بود که دقیقا همزمان با تهیه فیلم "آخرین امپراتور" این قانون به جرا گذاشته و زیاد به دست اندرکاران این فیلم گیر ندادند.

چه ممنوع است در شهر ممنوعه؟

تصویر فیلم "آخرین امپراتور"


همان طور که در این فیلم توصیف شد، پوی یی آخرین امپراتور چین بود. او در سن سه سالگی امپراتور شد و در سال 1912 از قدرت خود کنار رفت و خاتمه سلسله "چینگ" و نیز تاریخ شاهنشاهی چین را اعلام کرد. اما از آن پس مجاز بود هنوز در شهر ممنوعه زندگی کند، اما در سال 1924 به دست انقلابی ها، او با خانواده اش از شهر ممنوعه اخراج شد.

شهر ممنوعه پس از رفتن خاکم خود به دست انقلابی ها ویران نشد، بلکه به خاطر آنکه جای نگهداری گنجینه ها و عتیقه های خانواده امپراتوری بوده و در شهر ممنوعه نگهداری می کردند، به موزه تبیدل و تا امروز حفاظت شده است. شهر ممنوعه در واقع به نام موزه شهر ممنوعه است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی