صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > فرهنگ چین > متن

ابریشم چینی

2014-11-25 14:40:34

هر گاه سخن از سرزمین پهناور چین به میان می آید، کلید واژه های بسیار به ذهنمان می رسد. مانند ظروف چینی، دیوار بزرگ، اپرای پکن و ابریشم. در واقع، ابریشم جزو قدیمی ترین نمادهای ملت چین شناخته می شود.

ابریشم از نخ های کاملا طبیعی کشیده شده از پیله کرم درست می شود. مواد اصلی این نوع نخ ها پروتئین است. در واقع تولید کنندگان ابریشم، ابتدا کرم ابریشم را پرورش می دهند و تا زمانی که کرم به پیله تبدیل شد، پیله ها را در آب جوش قرار می دهند و بعد کار ابریشم کشی از پیله را انجام می دهند.

ابریشم چینی

راه تولید ابریشم در ابتدا در چین کشف شده است. در کاوش باستان شناسان چینی که در سال 1998 انجام شد، در شهر "شین یانگ" استان "هه نان" قطعه ای از پارچه ابریشمی مربوط به 5500 سال پیش کشف شد.

پس از اختراع ابریشم، از سلسله "جوئو" دولت چین دفتری ویژه برای مدیریت تولید صنعت ابریشم دایر کرد. این تا زمان سفر "جانگ چیان" به غرب چین بود که خارجی ها برای نخستین بار با این نوع کالای خاص چینی آشنا شدند.

در سلسله "هان غربی" در حدود 2600 سال پیش، چین مشغول جنگ با مغول ها که در آن زمان "هسیونگ نو" نامیده می شدند، بود. امپراطور "هان وو دی" برای یافتن متحدانی برای شکست مغولی ها "جانگ چیانگ" را به سمت غرب فرستاد. این سفر منجر به شکل گیری جاده ابریشم شد. هر چند در طول دو هزار سال تاریخ، به دلیل تجاوز به مملکت ها واقع در سمت غرب، این جاده گاه و بی گاه قطع می شود، اما به طور کلی به عنوان راهی موثر بین تمدن های غربی و شرقی ایفای نقش کرده است.

از همین جاده نیز، کالاهای مخصوص چین از جمله ابریشم به آسیای میانه، ایران، دنیای عرب و نهایتا به اروپا راه یافت.

اروپایی ها در حدود سال 53 پیش از میلاد برای نخستین بار با ابریشم چینی آشنا شدند که از آن پس، بسیار به این کالا علاقه مند شدند. قیصر روم اغلب با پوشاک ابریشمین در مراسم رسمی حضور پیدا می کرد. رومی ها آن قدر به ابریشم چینی علاقه داشتند که امپراتور تعدادی را برای یادگیری فناوری تولید ابریشم به چین اعزام کرد.

ابریشم در روم با قیمت معادل طلا به فروش می رسید. گفتنی است در آن زمان قیمت ابریشم در روم، معادل 600 گرم طلا برابر هر پوند ابریشم بود. امپراتوری روم در آن زمان هر سال طلایی معادل 20 میلیون دلار امروز برای خرید ابریشم خرج می کرد. اما بیشتر درآمد فروش ابریشم به دست چینی ها نمی افتاد، بلکه به جیب ایرانی ها و تاجران آسیای میانه

ابریشم چینی

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی