صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > فرهنگ چین > متن

" یوان سیائو"، " زون زی" و " کیک ماه" سه غدای سنتی چین

2014-11-26 20:14:08

عید بهار، عید قایق اژدها و جشن اواسط پاییز سه عید مهم سنتی چین است. در هر یک از این عید ها غذای خاص و ویژه پخته می شود که " یوان سائو" ،" زون زی" و " کیک ماه" نام دارد.

آخرین روز عید بهار یعنی روز 15 اماه اول به تقویم کشاورزی چین مصادف با عید " یوان سیائو" عید ستنی و شاعرانه چین می باشد. " یوان سیائو" در زبان چینی شب ماه اول نمامیده است و قدمت آن به قرن سوم قبل از میلاد باز می گردد.

بنا به روایتی، امپراتور "حان ون" در روز 15 ماه اول بر تخت سلطنت نشسته است. از آن به بعد، امپراتور شب هنگام برای تفریح و شادی اوقات خود را با مردم می گذراند.

" یوان سیائو"، " زون زی" و " کیک ماه" سه غدای سنتی چین


یوان شیائو

اشخاصی که با عادات و رسوم عامیانه چین آشنا هستند واقفند که در روزهای سنتی خوراک های ویژه ای وجود دارد و خوراک عید " یوان سیائو" نیز " یوان سیائو" است." یوان سیائو" از آرد برنج تهیه شده و در وسط آن انواع مختلف میوه ، آجیل و شیرینی گذارده می شود. سپس در آب جوشانده یا در روغن نباتی سرخ می شود و لذیذ و در عین حال خوشبو ااست.

" یوان سیائو"، " زون زی" و " کیک ماه" سه غدای سنتی چین


یوان شیائو

گفتی است مردم جنوب چین " یوان سیائو" را " تان یوان" می نامند. در این عید ضمن خوردن " یوان سیائو" آرزو می کنند که گردهم باشند، از هم جدا نشوند و کلیه اعضای خانواده در صلح و ضفا و خوشبختی زندگی کنند. آنا همچنان به این وسیله بستگان خود را که دور از آنها زندگی می کنند، به یاد می آورند.

پنجمین روز ماه پنجم به تقویم کشاورزی چین عید قایق اژدها نام دارد. در مقایسه با عیدهای دیگر ، عید قایق اژدها اسامی گوناگون دیگری نیز دارد. این روز هم به نام های عید ماه ،عید اشعار، عید دختر و عید " زون زی" مشهور است.

مردم چین در عید قایق اژدها نوعی خوراک به نام "زون زی" می خورند." زون زی"

" یوان سیائو"، " زون زی" و " کیک ماه" سه غدای سنتی چین


زون زی

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی