صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > ویدیو > متن

برندگان شصت و هشتمین جشنواره کن

2015-05-27 15:59:58

فیلم "دیپان" به کارگردانی ژاک اودیار در شصت و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کن به نمایش درآمد و توانست جایزه نخل طلایی را برای بهترین فیلم این دوره از جشنواره از آن خود کند.

دیپان داستان یک سرباز، یک زن جوان و دختر کوچکی در قالب یک خانواده است که در جنگ های داخلی از سری لانکا فرار کردند و موفق شدند درخانه ای خارج از پارس مستقر شوند، آن ها به سختی یکدیگر را می شناسند، اما سعی می کنند در کنار هم یک زندگی جدید را آغاز کنند.

این چهارمین بار است که فیلم های اودیار به رقابت های اصلی جشنواره کن می رسد. او در سال 1996 برنده بهترین فیلمنامه برای فیلم "قهرمان خودساخته" شد و جایزه ویژه هیات داوران را در سال 2009 برای فیلم "پیامبر" بدست آورد.

یکی دیگر از مهم ترین جوایز برای بهترین کارگردانی به هوو شیاو شین، کارگردان مشهور تایوانی برای فیلم نیه یین نیانگ تعلق گرفت.

برندگان شصت و هشتمین جشنواره کن

در طول کنفرانس خبری پس از مراسم اختتامیه، هو گفت: از این که برنده جایزه نخل طلایی نشده است، ناامید نیست. و افزود: تنها تعداد محدودی می توانند این جایزه را دریافت کنند، اگر به آنچه که انجام داده اید ایمان داشته باشید، بدست آوردن یا نیاوردن جایزه مهم نیست. داستان این فیلم در دوران سلسله تانگ که دوران درخشانی در تاریخ چین به شمار می رود، اتفاق افتاده است. زنان در آن دوران جایگاه بالاتری نسبت به مردان داشتند و به همین دلیل من به ساخت فیلمی مربوط به این دوران علاقه مند شدم.

در مصاحبه ای که هو با خبرگزاری شین هوا داشت، درباره کارگردانی این فیلم تشریح کرد: من به هیچ وجه کارگردانی نکردم! من به بازیگران فیلمنامه را دادم و آن ها پس از یکبار خواندن حتی تمرینی هم نداشتند و بر اساس آنچه که یکبار خوانده بودند به ایفای نقش پرداختند.

این هفتمین بار است که فیلم های هو برای نخل طلایی وارد رقابت می شود. او در سال 1993 جایزه ویژه هیات داوران و در سال 2001 جایزه ویژه تکنیک را به ترتیب برای فیلم های "ارباب عروسکی" و "مامبوی 200 ساله" کسب کرد.

با حضور بازیگران زن و مرد فرانسوی که جوایز بهترین بازیگر را در این دوره از جشنواره گرفتند، فرانسه بزرگ ترین برنده جشنواره کن امسال به شمار می رود.

وینسنت لیندو، بازیگر فرانسوی برای بازی در نقش مردی میانسال که با بیکاری درگیر است، جایزه بهترین بازیگر مردم را بدست آورد و امانوئل برکو برای بازی در "مون ریو"، فیلمی پر از احساسات و عشق ویرانگر بین زوجی در آستانه چهل سالگی پس از 10 سال زندگی مشترک، جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد، اما مجبور به تقسیم کردن جایزه با روونی مارا بازیگر آمریکایی که در فیلم "کارلو" بازی کرده، شد.

همچنین باید اضافه کرد که برای نخستین بار در تاریخ جشنواره بین المللی کن، جایزه نخل طلایی به یک زن تعلق گرفت، اگنس وردا، کارگردان زن فرانسوی است، که موفق به دریافت این جایزه شد.

یوگوس لانتیموس، جایزه هیات داوران را برای فیلم "خرچنگ" و لازلو نمز، کارگردان مجارستانی نیز جایزه ویژه را در این دوره دریافت کردند.

به طور کلی 19 فیلم برای رقابت در شصت و هشتمین دوره جشنواره بین المللی کن شرکت کردند.


امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی