صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > مسلمانان > متن

وضعیت و پیشرفت فرصت های غذای حلال چین

2015-07-08 12:36:43

در این برنامه برای شما از غذای حلال و تولید آن در چین و پیشرفت هایی که چینی ها به آن در زمینه تولید و تهیه غذای حلال و محصولات دیگر دست پیدا کرده اند صحبت می کنیم.

غذای حلال احتیاجات مردم  مدرن از قبیل  سلامتی خالص بودن و عاری بودن از هر گونه آلودگی را فراهم می آورد. همچنین این نوع غذاها رژیمی هستند. غذای حلال نه فقط در بین مسلمانان بلکه در میان مذاهب دیگر نیز طرفداران خود را دارد.با افزایش در خواست برای غذای حلال آینده این صنعت بسیار روشن است.

بازار بین المللی حاضر و گنجایش آن

در حال حاضر در حدود 1.3 میلیارد مسلمان در جهان در حال زندگی هستند و همچنین .تقاضا برای عرضه غذای حلال سال به سال افزایش می یابد و آینده خوبی برای آن پیش بینی می شود.نه تنها مسلمانان بلکه افراد غیر مسلمان نیز متکی به آن بوده و نیاز بالایی به غذای حلال دارند.از این بین 22 کشور عضو اتحادیه عرب دارای بالاترین مصرف غذای حلال هستند و بازار بزرگی  در این کشور ها وجود دارد همچنین چین نقش صادر کننده بزرگی در زمینه غذای حلال ایفا می کند.

آمار انجمن اسلامی چین نشان می دهد تجارت بین المللی غذای حلال در سال 2006 حدود 2.1 تریلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. به گفته متخصصان رشد امسال به جز مواد مصرفی مانند لباس ، وسایل تزیینی و صنایع دستی به 20% خواهد رسید.

گفته می شود توسعه غذای حلال در چین از رشد 10 درصدی برخوردار است.در سال 2006 تجارت غذای حلال در چین بیش از 2.1 میلیارد دلار بوده است. در سه چهارم اول این سال رشد سریعی داشته است.

اگرچه در مقایسه با میزان تجارت جهانی ، چین فقط 0.1 % این سهم را از آن خود کرده است.مخصوصا در زمینه صادرات ، میزان غذای صادراتی به کمتر از 100 میلیون دلار می رسد که سهم بسیار کوچکی به شمار می رود.

تا به امروز تعداد قابل توجهی از شرکت های چینی در حال تولید غذا و محصولات حلال هستند، اما دلیل توسعه سریع این صنعت چیست؟ مقامات رسمی می گویند دلیل اصلی این است که این شرکت ها کوچک ضعیف و پراکنده و همچنین ناشناخته هستند به همین دلیل از انسجام خاصی برخوردار نیستند.

به گفته متخصصان اکثر شرکت های تولید کننده غذای حلال بیشتر گوشت گاو و گوسفند  و پو شاک و صنایع دستی مربوطه تولید می کنند.این شرکت ها بیشتر در شمال غربی و شمال شرقی چین، استان های هن نان ، گوانگ دنگ و دیگر مناطق مسلمان نشین متمرکز شده اند.به علاوه بیشتر شرکت های تو لید کننده غذای حلال در چین در مقیاس های کوچک کار می کنند و غذاها فرآوری نشده و امتیازات متمرکزک خاصی ندارند، در نتیجه نمی توانند با پرستیژ بالا و مارک های بین المللی خود را به بازار معرفی کنند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی