صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > مسلمانان > متن

صدای خواندن قرآن از مسجد بزرگ هوا جویه شیانگ

2015-07-17 18:25:00

صدای خواندن قرآن از مسجد بزرگ هوا جویه شیانگ

در روزهای ماه مبارک رمضان 2015، صدای خواندن قرآن از مسجد بزرگ هوا جویه شیانگ در مرکز شهر شی آن در فضا می پیچد، بچه های کلاس آموزش قرآن در تعطلات تابستانی با راهنمایی معلمین خود سوره های قرآن را پرشور و با صدایی دلنشین می خوانند.
اداره دین های شهر شی آن برای انتقال بهتر فرهنگ اسلامی با همراهی و همکاری مسجد بزرگ هوا جویه شیانگ که معروف ترین مسجد شهر شی آن و منطقه شمال غربی کشور چین به شمار می رود، اقدامات زیادی انجام داده است که تاسیس کلاس آموزش قرآن در تعطیلات تابستانی یکی از این اقدامات است. این کلاس ها در روزهای تعطیل تابستان برای علاقه مندان برگزار می شود و لازم به ذکر است که این کلاس ها به طور رایگان بوده و بیشتر خطاب به کودکان 5 تا 11 ساله است تا فرصتی برای آموزش قرآن برای آن ها فراهم شود و آن ها بتواندد از آغاز کودکی و نوجوانی با فرامین قرآنی آشنا شوند. کودکان در این کلاس ها دانش های اساسی درباره دین اسلام و قرآن را یاد می گیرند.
یوسفف یکی از مقامات اداره دین های شهر شی آن در مصاحبه با خبرنگاران گفت: "هر ساله حدود سیصد تا چهار صد کودک در کلاس های آموزش قرآن در تعطیلات تابستانی حاضر می شوند و به فراگیری قرآن می پردازند. پسران و دختران در کلاس های جداگانه باید شرکت کنند و کلاس ها نیز به سه سطح پایه، متوسط و پیشرفته تقسیم می شوند. همچنین دانش آموزان روزانه تنها یک ساعت آموزش می بینند. 
اداره دین های شهر شی آن امیدوار است با آموزش کوتاه مدت حروف زبان عربی، خواندن و اطلاعات دینی اولیه را به کودکان آموزش دهد، تا در سن تکلیف که برای دختران 9 سالگی و برای پسران 12 سالگی است آن ها بر دانش های اساسی دینی مسلط باشند."

صدای خواندن قرآن از مسجد بزرگ هوا جویه شیانگ


مسجد بزرگ هوا جویه شیانگ از مساجد بزرگ و مشهور جهان به شمار می رود که در سال 742 میلادی توسط سلسله تانگ ساخته شد و در تاریخ چین شهرت زیادی داشت و پس از سال ها تعمیر و تغییرات به ساختار کنونی تبدیل شده است. مسلمانان محلی صدها سال است که در کنار مسجد هوا جویه شیانگ به زندگی و کار مشغولند. با توجه به اهمیت این مسجد، شیوه زندگی مسلمانان منطقه تاثیرات چشمگیری داشته است. 
معلمین کلاس آموزش قرآن در تعطلات تابستانی نیز روحانیون مسجد هوا جویه شیانگ هستند. آن ها از کودکی در این مسجد قرآن یاد گرفته اند و دانش های غنی دینی را به خوبی می دانند. با تاسیس کلاس آموزش قرآن در تعطیلات تابستانی، نه تنها فرصتی برای این روحانیون فراهم می شود تا تجربیاتی در زمینه آموزش قرآن به دست بیاورند، بلکه نکات زیادی نیز برای کودکان مسلمان ارایه می کنند. 
آقای لان پنگ که 28 سال دارد و یکی از معلمین کلاس است. او درس دادن به کودکان در تعطیلات تابستانی را بهترین اوقات روزهای تابستانی خود می داند و می گوید: "من از حدود بیست سالگی شروع به آموزش قرآن برای کودکان در کلاس های تعطیلات تابستانی کرده ام و تا کنون هشت سال است که مشغول آموزش هستم. در این کلاس ها، من بیشتر دانش هایی درباره دین اسلام را درس می دهم، تا این کودکان از همین سن پایین بایدها و نبایدهای دین اسلام را یاد بگیرند. من بچه ها و دنیای زیبا و آرام آن ها را بسیار دوست دارم. هر بار که بچه های کوچک را می بینم، احساس شادی و انرژی پیدا می کنم. به ویژه، هنگامی که آن ها شروع به خواندن قرآن می کنند و من دلم می خواهد تمام دانشی را که می دانم، به آن ها نیز یاد بدهم."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی