صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > مسلمانان > متن

زندگی سعادتمند پیر مرد مای مای تی اویغور

2015-08-28 18:18:17

به گزارش رادیو بین المللی چین، گروه خبرنگاران رادیو در ماه رمضان هنگام انجام فعالیت های مصاحبه خود، توسط خانواده پیر مرد مای مای تی پذیرایی شده و از غذاهای لذیذ مخصوص ماه رمضان لذت بردند.
پس از ورود خبرنگاران به خانه این پیر مرد، آقای مای مای تی با مهربانی، از خبرنگاران دعوت کرده و سر میزه بنشینند و غذاهایی که روی میز گذاشته شده است، بخورند. غذاهای بسیار متنوع شامل خرما، ماست، گوشت گوشفند و انواع میوه ها روی میز قرار داشت. 
پیر مرد مای مای تی از خبرنگاران خواست تا راحت باشند. پیر مرد مای مای تی نزدیک به 80 سال و چهار فرزند و 10 نوه دارد. قبل از بازنشستگی به عنوان راننده کار می کرده و با درآمد نه چندان زیاد، فرزندان خود را بزرگ  کرد و همه آنان را  به مدرسه رفته اند. او همیشه تکرار می کند که سواد مهمترین چیز برای انسان است.
با وجود آن که سن آقای مای مای تی بالا است، ولی صدای او  بلند و واضح است. هر بار در آغاز صحبت خود،  خدا را شکر می کند که یک مسلمان مومن و دیندار است. هنگام مصاحبه، این پیر مرد با هیجان زیاد خود را اینطور معرفی کرد:
" روز 18 فوریه سال 1956، برای آموزش مهارت رانندگی به ارومچی رفتم و پس از فارغ التحصیل از دانشکده آموزش رانندگی، شروع به کار کردن به عنوان یک راننده حمل و نقل باری راه دور کردم. من در سال 1968 ازدواج کردم و از آن به بعد، خدا چهار فرزند از جمله سه پسر و یک دختر به من داد. در گذشته، زندگی ما سخت بود ولی پس از بزرگ شدن فرزندان من، سطح زندگی خیلی بهتر شده است. تمام فرزندان من  تحصیل کردند و سه پسرم اکنون تجارت  می کنند. در سال 1993 من باز نشسته شدم. خدا را شکر، فرزندان من کار خوبی دارند. در حال حاضر، هیچ فشاری در زندگی من نیست. پسران و زنان آنان به خوبی از من  مراقبت کرده و به من احترام می گذارند. با وجود سن 76 سالگی من، هنوز سالم و پر شور و شوق هستم."
پیر مرد مای مای تی بیان کرد: او اهل شهر آتوشی استان شین جیانگ است. مردم شهر آتوشی مانند مردم کایسری ترکیه تجارت را دوست دارند. شهر آتوشی نزدیک به کاشغر است و مردم منطقه دوست ندارند در خانه یا اطراف خانه بمانند بلکه برای ماجراجویی به جاهای دیگر می روند. آنان در جاهای مختلف جهان رستوران یا کارخانه تاسیس می کنند و ارزش خود را نشان می دهند.
طبق معرفی اعضای خانواده اقای مای مای تی، تجارت پسران او بسیار خوب استو اسن خانواده در شهر ارومچی مرکز استان شین جیانگ ده خانه خریده است.
پیر مرد مای مای تی در ادامه گفت:" اکنون حقوق  بازنشستگی من به 3500 یوان رسیده و با اضافه 1500 یوان متعلق به همسرم، هر ماه ما 5000 یوان حقوق می گیرم. با این پول، حتی در شهرهای بزرگ مانند پکن و شانگهای، می توانیم به خوبی زندگی کنیم. به این سبب، من از حالت کنونی خود راضی هستم."
پیر مرد مای مای تی برای خبرنگاران توضیح داد که در ماه رمضان، هر روز آنان برای 18 ساعت روزه می گیرند. قبل از ساعت چهار صبح زود، باید بیدار شوند و سحری بخورند و سپس نماز می خوانند. هر روز باید پنج بار نماز بخوانند. ساعت دو و نیم بعد از ظهر، آنان برای نماز به مسجد می روند و قبل از ساعت ده شب، همراه با فرزندان خود در خانه غذا را آماده می کنند و پس از خوردن شام، دوباره در مسجد آخرین نماز روز را انجام می دهند.
در جریان غذاخوری، خانواده های پیر مرد مای مای تی همیشه خبرنگاران را تعارف می کردند تا زیاد بخورند. یکی از نوه های این پیر مرد به خبرنگاران گفت که پدربزرگ به حج  رفته است.
در این موقع، پیر مرد مای مای تی با خوشحالی سر گذشت سفر خود به مکه را بیان کرد:
" در ماه جولای سال 1997، من آرزوی سال ها خود را عملی کردم و به مکه شهر مقدس در عربستان سعودی رفتم و در مکه 35 روز ماندم. هر روز من پنج بار نماز می خواندم و تمام وظایف مذهبی خود را انجام دادم."
پس از شام، خبرنگاران همراه با اعضای این خانواده، میوه های تازه فصل تابستان  خوردند م باهم صحبت کردند. همه با شادی و خوشحالی، اوقات خوشی گذرانند. وقت با سرعت گذشت و وقت آخرین نماز روز رسید. پیر مرد مای مای تی د وباره از خبرنگاران دعوت کرد تا بار دیگر سر بزنند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی