صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > موسیقی > متن

احیا و نوآوری اپراهای سنتی چین - معرفی استاد وانگ پی‎یو- دوم

2019-01-15 17:48:13

با مشاهده اجراهای هنرمندان سنتی چین از جمله استاد وانگ پی‌یو، نگاه جوانان به این میراث فرهنگی چین یعنی اپرای پکن تغییر یافته و تعداد زیادی از آنان علاقه پیدا کرده‎اند که با اپرای پکن آشنا شوند و  حتی به تماشای این اپرا بروند.

استاد وانگ پی‌یو، ضمن آموختن از استادان سالخورده و اپراهای قدیمی، به طور منظم به اجرای اپرا ادامه می‎دهد. علاوه بر آن نیز، او با شرکت در برنامه‌های تلویزیونی، با شیوه‎ای نو و مدرن، دانش و زیبایی و مهارت بالای خود در اجرای اپرای پکن را در برابر چشم بینندگان به نمایش می‎گذارد. از جمله این برنامه‎ها می‎توان به برنامه «خوانندگان» تلویزیون مرکزی چین اشاره کرد که در آن استاد وانگ پی‌یو بر اساس استانداردهای فن بیان در اپرای پکن، شعری به جا مانده از دوران دودمان پادشاهی سونگ در قالب پنج‎وَتَدی ایامبیک به اسم «نیان نو جیائو، نوستالژی چی‎بی در کنار رود یانگ تسه» را اجرا کرد.

اجازه بدهید کمی درباره اشعار سلسله سونگ توضیح بدهم. در تاریخ ادبیات چین، اشعار سلسله تانگ، اشعار سلسله سونگ و اپرای سلسله یوان شهرتی چشمگیر دارند. اشعار سبک سلسله سونگ نامنظم است و طول مِصرَع‎ها و بیت‌ها با هم فرق دارد. اما همه اشعار سبک سلسله سونگ در یک قالب خاص (پنج‎وَتَدی ایامبیک) تقسیم‎بندی شده‎اند تا بتوان آن‎ها را با آواز و آهنگ خوش خواند. به عنوان مثال، «نیان نو جیائو» در واقع نام مجموعه‎ای از شعرهای نامنظم سلسله سونگ است و عنوان قطعه شعری  که استاد وانگ پی‌یو در آن برنامه تلویزیونی اجرا کرد،" نوستالژی چی‎بی در کنار رود یانگ تسه " است. هر یک از مجموعه‎های شعر سلسله سونگ، وزن و آهنگ مخصوص خود را دارد.

با اجرای چنین برنامه‎هایی، روز به روز، نسل‌های جدید جوانان چین بیشتر متوجه می‎شوند که یک تصور کلیشه‎ای نسبت به اپرای پکن داشته‎اند و تمایل پیدا می‎کنند که بیشتر و بهتر با این هنر آشنا شوند.

در برنامه امروز، بخشی از نمایش «شکست هوشمندانه کوه وی‌هو» که به یک شیوه مدرن اپرای پکن اجرا شده و همین‎طور اجرای شعر «نیان نو جیائو، نوستالژی چی‌بی در کنار رود یانگ تسه» را برای شما پخش می‎کنم. امیدوارم از آن لذت ببرید.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی