صفحه کنونی:صفحه اصلی > فرهنگی > موسیقی > متن

ترانه‎هایی با عناصر اپرای سنتی چین

2019-02-05 15:27:47

 

سلام شنوندگان عزیر و علاقه‌مندان برنامه موسیقی ، من لیلی مجری برنامه این ساعت شما هستم. در برنامه امروز، دو اجرای تلفیقی از سوی نینگ جینگ بازیگر زن معروف چین را برای شما معرفی می‍کنم.

خانم نینگ جینگ متولد 27 آوریل سال 1972 در شهر گوئی یانگ مرکز استان گوئی جوئو واقع در جنوب غربی چین است. او در حرفه اصلی خود یعنی بازیگری به دستاوردهای زیادی رسیده و اکنون هنوز هم در زمینه سینما فعال است. به غیر از آن، در سال‌های اخیر، نینگ جینگ بارها در برنامه‌های فرهنگی تلفیقی شبکه‌های تلویزیونی شرکت کرده ‌است.

در پایان سال 2016، خانم نینگ جینگ در فصل دوم برنامه «دینگ لون دون چیانگ»(شبیه‌سازی صدای سازهای اپراهای سنتی چین) از تلویزیون ماهواره‌ای تیان جین؛ و در اواسط سال 2018 در فصل سوم برنامه «سلطان آواز تلفیقی» تلویزیون ماهواره‌ای پکن شرکت کرد و در این دو برنامه چندین ترانه تلفیقی را به اجرا در آورد.

در برنامه امروز، از هر یک از این دو برنامه تلویزیونی یک اجرا را انتخاب کردم و برای شما پخش خواهم کرد. اجرای اول ترانه‎ای به نام «دینگ جون شان» است که با الهام از اپرای پکن ساخته شده و اجرای دوم نیز ترانه‎ای به نام «بوی خوش گل» نام دارد که با الهام از عناصر «اپرای هوانگ میِ شی» شکل گرفته است.

قبلا برای شما توضیح دادم که اپرای پکن بیشتر به روایت داستان‌های تاریخی و قصه‌های قهرمانان تاریخی چین می‎رساند. «دینگ جون شان»، نام یک مکان تاریخی در شهر هان جونگ واقع در استان شاآن‌شی کنونی چین است. در «دوران سه حکومت»(سال 220م – 280م)، جنگی در دینگ جون شان رخ داده که یکی از اجراهای اپرای پکن با همین نام، صحنه‌های جنگ و داستان‎هایی که بین فرماندهان ارتش‎های دو حکومت در گرفته را به نمایش می‎گذارد.

اپرای هوانگ میِ شی، ابتدا آوای هوانگ میِ و یا اپرای چیدن چای خوانده می شد. محل شکل‎گیری این اپرا منطقه هوانگ میِ استان هو بیِ است و پس از آن در منطقه آن چینگ استان آن هوئی رونق گرفت. اپرای هوانگ میِ شی، همراه با اپرای پکن، اپرای یوئه جو، اپرای پینگ جو و اپرای یو جو، «پنج اپرای بزرگ چین» نامیده می‎شوند.

در آخر برنامه امروز، اجرای ترانه دینگ جون شان، و ترانه بوی خوش گل را برای شما پخش می کنم. امیدوارم از هر دو لذت ببرید!

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی