فارسی

اطمینان ارزشمندی که چین در جهان آشفته به ارمغان آورده است

CMG2022-09-27 14:34:16
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

چند روز قبل «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در مجمع عمومی سازمان ملل به سخنرانی پرداخت. «فقیر نباشید»، «درها را بگشایید،‌ نبندید»، «همکاری کنید، تقابل نکنید»، «متحد باشید، چند دسته نباشید»، «منصف باشید، قلدر نباشید».

این عبارات کاملا شرح‌دهنده موضع اصولی چین درباره مجموعه‌ای از مسائل مهم بین‌المللی و بیان‌کننده آرمان مشترک بیشتر کشورهای جهان است.

دنیا می‌تواند شاهد باشد که چین از طریق مجموعه اقدامات دیپلمات همواره به سختی در راستای «مسیر دوگانه» ترویج صلح و توسعه تلاش کرده است. در حال حاضر، درگیری میان روسیه و اوکراین سخت‌ترین چالشی است که صلح و امنیت جهانی با آن روبروست. وزیر امور خارجه چین طی هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با وزرای خارجه روسیه و اوکراین دیدار و در نشست وزرای خارجه شورای امنیت با موضوع اوکراین شرکت کرد.

به باور چین حاکمیت و تمامیت ارضی تمام کشورها باید مورد احترام واقع شود، باید از اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد پیروی شود، نگرانی‌های امنیتی مشروع تمام طرف‌ها باید جدی گرفته شود، تمام تلاش‌ها برای حل صلح آمیز این بحران باید مورد حمایت واقع شود و تحریم‌های یکجانبه نباید اعمال شوند.

همچنین در نیویورک نشست «گروه دوستان ابتکار توسعه جهانی» در سطح وزیران به ریاست طرف چینی با موفقیت برگزار شد. چین اعلام کرد این نشست که اجرای هفت اقدام بزرگ برای اجرای دستور کار 2030 سازمان ملل را در نظر دارد،‌ با ستایش فراوان تمام طرف‌ها روبرو شد.

«کسابا کروشی» رئیس هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که چین نقشی کلیدی در امور مجمع عمومی سازمان ملل متحد بازی می‌کند و ابتکارات مهم پیشنهادی توسط «شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین دیدگاه و راه‌حل‌هایی برای پرداختن موثر به چالش‌های جاری ارائه می‌دهد.

پس از این نشست مجمع عمومی سازمان ملل برخی رسانه‌ها یک صحنه جالب را شکار کردند که در آن نمایندگان بسیاری از کشورها خارج از سالن منتظر ایستاده بودند تا با هیات چینی دست بدهند و حمایت خود و به رسمیت شناختن ابتکار چین را ابراز کنند.

«ایجاد صلح جهانی»، «کمک به توسعه جهانی»، «حفظ نظم بین‌المللی»، «تامین کالاهای عمومی» و «میانجیگری در موضوعات داغ»ــــــ اینها نه فقط تعهدات و اقدامات چین هستند بلکه تعهد قطعی جامعه بین‌المللی نیز محسوب می‌شوند. البته اینها احساسات واقعی بیشتر اعضای سازمان ملل نیز هستند.

Messenger Pinterest LinkedIn